Како се наводи, извори у Бриселу су саопштили да „Бриселски споразум из 2013. године не обухвата полицијске снаге Косова“ и да косовске власти не морају од Кфора да траже одобрење за упућивање својих полицијских снага широм покрајине.
Званичници и НАТО-а и Србије су у више наврата ставили до знања да су власти у Приштини обавезне да, за намеру да упуте такозване безбедносне снаге Косова на север покрајине, затраже одобрење команданта Кфора који одлучује хоће ли или неће за то дати сагласност.
Команда Кфора у Приштини је претходно саопштила да није била обавештена о упућивању РОСА на север Косова 14. јануара и навела је да „у складу са тренутним уговорима и мандатом Кфора (који произлази из Резолуције УН 1244 из 1999. године) институције Косова нису у обавези да обавештавају Кфор о размештању РОСУ на северу Косова“.
Команда Кфора је нагласила и да се за подробније објашњење треба обратити седишту НАТО-а у Бриселу.
„Институције Косова немају обавезу да од Кфора траже одобрење за распоређивање полицијских снага широм Косова“, навели су извори из Брисела.
НАТО је у првом реаговању поводом ситуације са возом позвао Београд и Приштину да се уздрже од заоштравања ситуације и покрену дијалог, „јер је то у интересу регионалне стабилности и безбедности“.