Они данас насељавају град Бендер Абас и његову околину. Популација Афроиранаца у Ирану данас броји нешто мање од хиљаду душа.
О себи и својим прецима за Спутњик говори Афроиранац Навид Гавидел:
„Наше прамајке потичу из племена Саре Маре и у Иран су дошле са територије која се некад називала Занзибар, са источних обала Африке. Наши преци су се бавили столарским занатом и по предању су се преселили на југ Ирана како би нашли више муштерија и ширили посао“.
Нажалост, наставља Навид Гавидел, данашњи Афроиранци знају сасвим мало о својим даљим прецима.
МЕГА
Гавидел додаје да је опсежно истраживање спровео његов брат и да је дошао до закључка да неки од припадника племена као и некада насељавају архипелаг Занзибар.
„Да, моји преци су се у Иран преселили управо са циљем да даље развијају столарски занат. Неправилно је тумачење да су наши преци били робови и да су их насилно овде населили“, наглашава Гавидел.
Наш саговорник додаје и да су његови преци исповедали ислам још пре преласка у Иран и подвлачи да је то важна чињеница. Са друге стране, каже Гавидел, у њиховој традицији се задржало много афричких обичаја.
„Та мешавина се најпре види у, на пример, музичкој традицији ’лејва‘ — карактеристичној за Афроиранце. Ова се традиција ’примила‘ у Ирану, али потиче из Занзибара. Волимо да се окупљамо неколико пута недељно и да изводимо или слушамо ову музику“, закључује Навид Гавидел.