Инаугурациони маратон, како га описује АП, почеће јутарњом посетом цркви, а биће завршен полагањем заклетве у „последњем плесу вечери“.
Амерички медији су објавили да ће свечану заклетву положити држећи руку на две Библије — прва Библија је поклон који је Трамп добио од мајке 1955. године, а друга је она коју је користио Абрахам Линколн када је полагао председничку заклетву.
У Белу кућу Трамп ће ући исто као што је ушао у председничку трку — пркосан, сасвим сигуран у своју политику и без робовања традицији, оцењује агенција.
Међу занимљивостима инаугурационог дана издваја се то што је према Уставу за полагање заклетве дозвољено 35 речи, али неки председници то повећају на 39 додајући: „Тако ми бог помогао“.
Када је реч о самом говору, поставља се питање да ли ће Трамп послати уобичајену поруку о јединству нације, узети улогу оног ко ствара неред у уређеном систему или ће измиксовати оба.
Трампови помоћници тврде да је Трамп доста пажње посветио том говору, да га је вежбао у Трамповој кули и да се може очекивати да ће говор трајати око 20 минута.
Више од 8.000 људи маршираће на паради Пенсилванија авенијом, а организатори желе да парада траје око 90 минута како би Трамп имао довољно времена, јер, како кажу његови помоћници, планира да обави и мало посла првог дана ступања на функцију.
На свакој инаугурацији има и демонстраната против новог председника, а ове године очекује се да ће доћи више од 200.000 Трампових противника.
Трамп се похвалио и листом званица, наводећи да ће „најпознатије јавне личности у свету“ доћи на његову инаугурацију.
Химну ће певати Џеки Еванчо, а наступаће и Тони Орландо, Сем Мур…
Трамп је јуче кренуо из Њујорка у Вашингтон, а на Твитеру је написао: „Путовање почиње“.
После синоћ одржаног концерта у његову част Трамп је још једном поручио да ће ујединити земљу и Америку учинити великом и подсетио да су многи сумњали у његову победу, истакавши да се таком кампање обраћао „заборављеним“ мушкарцима и женама.
„Нисте више заборављени“, рекао је Трамп.