„У преговорима у Астани одређен је циљ: пронаћи пут решавању кризе, померити се у правцу миру, пронаћи механизам успостављања режима прекида ватре. То није пијаца, ми смо разговарали о одређеном дневном реду, разговарали о њему и постигли одређене резултате“, рекао је Џафари на прес-конференцији на крају разговора.
Према његовим речима, путеви решавања проблема леже у стварању механизама за праћење примирја и спречавање провокација. Он је признао да је седење за преговарачким столом заједно са опозицијом било веома тешко, нагласивши да је званични Дамаск спреман и даље да ради на томе, како би се зауставио терор.
Дамаск улогу Турске у сиријском питању сматра негативном, али то питање не покреће током преговора, рекао је Џафари.
„Инсистирамо да Сирија буде грађанска и секуларна држава, али су турска делегација и делегација наоружане сиријске опозиције одбиле тај предлог“, додао је стални представник.
„Најважније, што се тиче састанка у Астани, јесте то што су све стране у преговорима изашле са заједничком декларацијом“, нагласио је представник.
Притом, како саопштава агенција Ројтерс, опозиција је остала незадовољна због завршног документа преговора, јер се у њему не помиње војна улога Ирана у сукобима.
„Иран се налазио на челу низа војних напада који су довели до изнуђеног пресељења на хиљаде Сиријаца и крвопролића. Саопштење легализује ту улогу“, саопштили су представници опозиције.
Шеф делегације сиријске опозиције Мохамед Алуш саопштио је новинарима да се сиријска опозиција нада да ће доћи до прекида борби у Сирији захваљујући улози Русије у међусиријском решавању кризе.
Према његовим речима, у Астани је почео процес чији циљ је, пре свега, јачање режима прекида ватре, као и реализација хуманитарних тачака које се налазе у резолуцији СБ УН.