Медији наводе да „САД нису показале довољно поштовања према војној моћи Кине“, а да команда Азијско-пацифичких снага САД редовно показује „мишиће и ароганцију“. У таквим условима „Кина је приморана да обезбеди такав ниво стратешких војних снага, које ће изазивати поштовање“, пише „Глобал тајмс“.
Ракета „донгфенг 41“ или „источни ветар“, како је још зову, има домет од 14.000 километара, може да понесе 10 бојевих глава, а до САД може да долети за само 30 минута, што представља стратешку претњу за Америку.
Mосквa је ту информацију примилa потпуно мирно, а руски експерти истичу да је то одговор на размештање америчких система ПРО на територији Јапана и Јужне Кореје. Иако САД тврде да је тај систем усмерен искључиво против Северне Кореје, руски аналитичари кажу да је амерички противракетни систем намењен за неутралисање ракетно-нуклеарног потенцијала Русије и Кине. Они чак не искључују могућност да би Русија и Кина могле да створе јединствени систем за неутралисање америчког ПРО на Далеком истоку.
Стручњаци наводе да је ракету, коју је Кина поставила на око 800 километара од Владивостока, практично немогуће оборити, али истичу да Москва не би требало да буде забринута, јер те ракете нису ни нациљане на Русију, већ на САД и Европу.
САД не располажу системима ПРО који могу да неутралишу свих десет бојевих глава ракете „донгфенг 41“, већ само неколико, а да би ДФ 41 био оборен потребно је лансирати од 50 до 80 ракета.
Руски генерал-потпуковник у пензији и председник савета „ПИП Центра“ Јевгениј Бужински за Спутњик каже да ситуацију не би требало драматизовати и да је потпуно свеједно одакле ће ракета долетети ако се неко одлучи на ракетно-нуклеарни напад.
„Када држава, која располаже ракетно-нуклеарним потенцијалном, формира нове јединице, она мора негде да их размести. Кина је разместила једну јединицу у центру земље, другу на североистоку, трећу на северозападу. Неће их ваљда све поставити у Пекингу?! Не видим неку посебну разлику да ли су ракете размештене на граници Русије или нису ако ракета има домет до 14.000 километара. Нуклеарне ракете су оружје одвраћања и нису намењене за решавање тактичких или стратешких питања“, каже Бужински.
Војни експерт наводи да је размештање ракета заправо одговор Кине на агресивну политику САД и додаје да је Кина је принуђена да повећава ракетно-нуклеарни потенцијал.
„Американци упорно стварају глобални систем ПРО. То изазива озбиљну забринутост у Москви и Пекингу, јер се на тај начин нарушавају стратешки паритет и стратешка стабилност. Докле год Американци буду ишли путем урушавања стратешке стабилности и док Американци граде противракетне штитове, дотле ћемо ми и Кинези морати да јачамо своје капацитете и да развијамо системе одбране од тих претњи“, каже руски стручњак.
Вест о кинеским ракетама на руској граници није забринула ни руске званичнике. Кремљ каже да Москва у том догађају не види претњу по своју безбедност, а да је Кина руски стратешки савезник и партнер.
Шеф комитета Савета Федерације за међународне послове Русије Константин Косачов је апеловао да се не подиже непотребна узбуна због информације о постављању ракета и истакао је да „висок ниво сарадње Русије и Кине не даје разлоге за забринутост тим поводом“.
Подсећања ради, прашина се подигла након што су се на интернету појавиле фотографије кинеске балистичке ракете типа „донгфенг 41“, за које се тврди да су настале у провинцији Хејлунгђанг, у пограничној зони са Русијом.
Војни аналитичари претпостављају да је то други ракетни систем кинеских ракетних стратешких јединица који је стављен у употребу.
Медији наводе да су Кинези распоредили наводно још две јединице. Једна јединица се већ налази у граду Сињангу у централној провинцији Хенану, а друга у Сињангу, у Ујгурском региону на северозападу Кине.
Mеђутим, већина информација о том типу ракете је и даље државна тајна.