Нацрт устава Сирије предвиђа седмогодишњи председнички мандат и могућност избора шефа државе на још један рок, следи из документа.
Председник Сирије има право да организује референдум о важним питањима за државу, али не може да распусти Парламент.
Уставом се забрањује оружаним снагама републике да се мешају у политику и воде акције против народа.
„Оружане снаге се налазе под надзором друштва и штите Сирију и целовитост њене територије, не могу се користити као средство прогона грађана нити се мешају у политичку сферу интереса, немају улогу у предаји власти“, наводи се у документу.
Устав проширује и надлежности Парламента.
„Народна скупштина добија следеће надлежности: решавање питања рата и мира, импичмент председника, именовање уставног суда, именовање и смену гувернера народне банке“, наводи се у тачки 44.
Што се тиче језика, курдски језик постаје равноправан са арапским језиком у подручјима где су Курди већина и допушта се могућност промена државних граница референдумом.
„Арапски језик је званични језик. Коришћење званичног језика се одређује законом. Органи локалне самоуправе Курда користе арапски и курдски језик равноправно“, наводи се у документу.
„Тачке међународног закона и међународни споразуми које је закључила Сирија неодвојиви су део правног система“, наводи се у једној од тачки документа.
„У случају да се у одређеним међународним споразума налазе тачке које нису у складу са постојећим законом користе се тачке међународног договора“, наводи се у тексту.
„Не дозвољава се губитак територије Сирије, промена државних граница Сирије може само путем општег референдума, уз учешће свих грађана и вољом сиријског народа“, наводи се у десетој тачки документа.