Стиче се утисак, наводи овај портал, да у Бриселу чекају следеће Додикове потезе, али и став нове америчке администрације.
Закулисни притисак, да, али санкције, не — тако за сада о председнику Републике Српске Милораду Додику размишљају у Бриселу.
„Скоро све чланице ЕУ показују забринутост због актуелног развоја у Републици Српској“, стоји у поверљивом извештају са састанка Радне групе за Западни Балкан у који је ДВ имао увид.
Према процени у Бриселу, ради се о „вештачки индукованој кризи“, коју је произвео Додик. Додаје се, међутим, да се у БиХ укупно региструје „узнемирујући националистички тренд“, те да је коалиција на нивоу Федерација веома лабилна.
Прошле седмице је том радном телу ЕУ, у којем представнике имају све чланице и Европска комисија, извештај поднео Метју Филд, шеф Политичког одељења у кабинету специјалног представника ЕУ у БиХ.
Додик жели да провоцира и произведе кризу, рекао је Филд иза затворених врата. „Управо због тога су примерене јаче нејавне реакције јер би одговарајуће јавне реакције могле да воде ескалацији“, преноси се у извештају Филдово виђење.
Додаје се да је прва Додикова реакција на америчке санкције била „баш као што се очекивало: представио се као жртва“.
Он очигледно полаже наде у нову америчку владу, али чини се да санкције не могу тек тако бити поништене.
„Но, за сада очито нема расположења да се Европска унија тим санкцијама придружи“, пише даље ДВ и додаје да, према поверљивом папиру до којег је редакција дошла, оштрије реакције према Додику захтевају Хрватска, Чешка и Велика Британија, али о санкцијама није било речи.
Извор: Танјуг