„Прва је порука била упућена региону, односно државама које су попут Црне Горе у различитим фазама процеса интеграције у западне структуре, да ниједна од њих такве одлуке не може да доноси искључиво на темељу властитих националних интереса“, каже Ђукановић у интервјуу за загребачки „Јутарњи лист“.
Друга порука је, према његовим речима, била адресирана на НАТО и Европску унију да се у будућности неће моћи ширити на подручју Балкана без сагласности треће стране — Русије.
Чињеницу да је организована терористичка група, која је требало да дестабилизује Црну Гору, формирана на територији Србије и да је већином чине српски држављани, Ђукановић тумачи као „несумњиву злоупотребу“ српске територије као платформе за извођење тог терористичког акта.
На констатацију да су из Србије о томе најпре стигле нејасне реакције руководства, односно да је српски премијер Александар Вучић информације о покушају пуча најпре коментарисао са „врло приметном дозом сарказма, да би касније признао да су оне ипак веродостојне“, Ђукановић каже да је то „коректна интерпретација позиције његовог доскорашњег колеге“.
Ђукановић се слаже да је у Вучићевим изјавама о том догадају заиста било скепсе око веродостојности информација које су објављивали црногорски званичници.
„Мислим да је био суздржан и због чињенице да је већ из првог саопштења специјалног тужиоца било јасно да су већина ухапшених, који је требало да буду непосредни извршитељи, држављани Србије. Ускоро након тога, очигледно након што је премијер Вучић добио детаљније информације од сигурносних агенција Србије, уследила је промена става, па чак и својеврсно извињење Црној Гори због сумњи у истинитост целе приче“, навео је Ђукановић.
Ипак, додао је да важнијим од тога сматра то што је реконструисан цео мозаик и што су прикупљени важни докази за судски процес, захваљујући сарадњи са истражним органима Србије, коју је координирао сам Вучић.
„Несумњиво је да је територија Србије злоупотребљена као платформа за припрему тог терористичког акта. Они који су то радили очито су сматрали како је Београд довољно близу, али и довољно далеко од Црне Горе да би могли сигурније да припреме оно што се требало догодити 16. октобра увече“, рекао је Ђукановић, реагујући на констатацију да „многи ипак сумњају да је таква операција могла бити припремана на подручју Србије без знања тамошњих државних структура“.
Јасно је, каже бивши црногорски премијер, да државни органи Србије не само да нису у томе учествовали, већ и да нису посветили довољно пажње једној акцији, која се очито припремала месецима и то од стране групе међу чијим члановима је врло вероватно било и људи блиских систему.
„Утолико мислим да је откриће о постојању такве операције било врло озбиљно упозорење и за саму Србију“, рекао је Ђукановић.
А на питање да ли верује да је таква операција могла бити спроведена без одобрења руског државног врха, лидер владајућег ДПС-а у Црној Гори каже да се о томе може спекулисати.
„Чињеница је да је службена Москва на ове догађаје у Црној Гори реаговала двојако и — по мом мишљењу — неконзистентно. Прва реакција је она којом су разни дужносници руске државе и владајуће странке изравно слали поруке Црној Гори да нипошто не улази у НАТО, јер ће такав корак неминовно значити дестабилизацију земље“, рекао је он.
Како се, додао је, процес уласка Црне Горе у НАТО ближио крају, тако су и те поруке биле све јаче, да би на крају резултирале отвореном и врло издашном подршком овдашњој опозицији уочи парламентарних избора.
Ђукановић за црногорску опозицију каже да је антинатовска, антиевропска и суштински антицрногорска, те да се ради о истим људима који су на референдуму о независности земље жестоко лобирали против независности.
Москва је, тврди, те људе активно подупирала с циљем да они, кад дођу на власт, зауставе процесе придруживања Црне Горе НАТО-у, а касније и Европској унији.
Ђукановић је уверен да ће се у Црној Гори наставити отпор уласку у НАТО, нарочито кад дође тренутак да и сама Црна Гора ратификује завршни документ.
„Мислим да ће се отпор спорадично наставити и након тога, јер су овдашњи догађаји — како сам већ споменуо — ехо глобалних односа НАТО-а и Русије. Док у тим односима не дође до нормализације, а сетите се да су не тако давно НАТО и Русија имали и институционалну сарадњу, биће напетости“, каже Ђукановић.
А што се представника црногорске опозиције и признавања резултата избора тиче, Ђукановић подсећа да од првих парламентарних избора 1991. године до данас — укључујући референдум о независности — они нису признали ниједне изборне резултате.
„Дакле, ради се о уистину завидној конзистентности, али на дубоко антидемократским и антиевропским позицијама“, рекао је Ђукановић.
Извор: Танјуг