Министар Матис у року од 60 дана мора председнику да преда план за побољшање укупне спремности америчке војске до фискалне 2019. године, с фокусом на буквално све — од одржавања резервног састава, преко доступности полигона за обуку и недостатка људства, до детаљних прегледа нуклеарног арсенала и контроле балистичке ракетне одбране.
„Разрамсфелдација“ војске
Војни коментатор Андреј Млакар у разговору за Спутњик каже да је јасна Трампова намера да расформира војну доктрину коју је, још за мандата Џорџа Буша Млађег, створио Доналд Рамсфелд, и која је из корена изменила структуру америчке армије.
„Пре свега, нагласак те доктрине је био на инвазионим операцијама. Она је довела велики број приватних компанија у америчку армију. То је произвело велико „испумпавање новца“ — скоро 80 одсто буџета је било издвајано за финансирање приватних компанија које свој посао нису радиле како треба! Пре свега се то односило на ремонт подморница, површинских бродова, тенкова, оклопних возила… А оперативност америчке војске је постала знатно смањена у односу на то каква је била раније“, каже Млакар.
Наш саговорник додаје да је амерички војно-индустријски комплекс примио „посебан шамар“ тиме што је Трампова администрација наредила чак и ревизију пројекта ловца Ф-35Б, односно проверу његове оперативности.
Неповерење у НАТО
Руски политички и војни аналитичари сматрају да Трампова одлука о коренитој реформи америчке армије показује велико неповерење у НАТО, то јест сумњу у способност Алијансе да осигура безбедност Сједињених Држава.
Војни аналитичар Горан Јевтовић, међутим, у разговору за Спутњик износи потпуно супротну теорију.
„То апсолутно није у колизији са јачањем НАТО-а, односно одржавањем достигнутог нивоа који НАТО има. Једна Трампова изјава о томе да НАТО није довољно успешан у борби против тероризма је потпуно погрешно протумачена од стране многих аналитичара широм света, чак и оних с реномеом и звучним именом. Он је ту рекао нешто између редова, а то је да треба ојачати НАТО. Многи су то протумачили као његову намеру да НАТО гаси као савез, да му умањи улогу и значај. Ја мислим да то није била намера већ да су те изјаве биле у функцији финансирања НАТО-а, односно навођења држава-чланица да издвајају оних фамозних два одсто из буџета за Алијансу, како је и предвиђено, јер Америка тренутно предњачи са више од половине буџета тог војног савеза“, каже Јевтовић и додаје да Трамп тренутно нема никаквог разлога да се одриче својих европских савезника.
Јемен: Прва „Трампова“ војна акција
На наше питање шта реформа војске доноси у практичном смислу, Андреј Млакар подсећа да је вест да је прва војна операција под Трампом изведена за викенд у Јемену прошла донекле незапажено — Америка ће сада, каже он, акценат ставити на нову борбену тактику, у којој много већу улогу имају специјалне јединице.
Оно што можемо очекивати на Блиском истоку, а пре свега на подручју Централне команде и Афричке команде, које управљају том зоном, веће је ангажовање специјалних јединица, сталних база, пре свега из једне, која је формирана у Сирији, и друге, на Рогу Африке, у Џибутију, која је већ у употреби, и из ње се шаљу трупе у Јемен.
Руски аналитичари оцењују да је, за разлику од Барака Обаме, Трамп решио да води одлучнију спољну политику; да од њега треба очекивати „брзе и неочекиване одлуке“; и да Москва мора да ојача одбрамбени потенцијал јер, без обзира на све што је о Трампу речено, Америка и даље остаје противник Русије.
Русија је показала зубе Западу
Горан Јевтовић у разговору за Спутњик оцењује да је један од „окидача“ за Трампову војну реформу заправо био тренутак када је Русија, како каже, „Западу показала зубе у Сирији“.
„Наравно, сад је Москва много озбиљнији играч, и са постојећим снагама, које су разводњене у том мултинационалном комплексу, циљ који се зове разбијање Русије — овладавање Кавказом и центром Евроазије — они не могу да изведу. Потребно је ојачати националне војне контингенте и националне државе на том евроатлантском простору, да би могла да се створи значајна војна сила са пратећим елементима и свим потребним ресорима, како би продор на Исток ишао оним давно зацртаним правцима“, каже Јевтовић.
Тријумф и на америчким изборима
Реформа војске САД је кретање на Кину и Русију; стратегија Вашингтона се у ходу мења, а основни циљ је да се покваре односи Москве и Кине и створи амбијент налик хладном рату, који би омогућио Американцима да, на неки начин, заузму евроазијски простор, додаје наш саговорник и прави јасну паралелу између тренутне војно-политичке ситуације у свету и ситуације на Балкану крајем деведесетих година.
„Моје искрено мишљење је да у Америци није победио Доналд Трамп него Владимир Путин. Једноставно им је дао до знања да даље не може“, каже на крају разговора за Спутњик војни аналитичар Горан Јевтовић.