Овим документ предвиђа се забрана уласка у САД грађанима земаља које изазивају „посебну забринутост“. Ради се о Сирији, Либији, Сомалији, Судану, Јемену и Ирану, који, за разлику од горенаведених земаља, није захваћен ратом и не пати од последица „демократизације“, најезда гусара и владавине исламских радикала.
Иранско Министарство спољних послова је већ уручило протестну ноту швајцарском амбасадору Ђулију Хасу, који заступа интересе Сједињених Држава у Техерану. Шеф иранске дипломатије Мохамад Зариф је изјавио да је Трампова одлука „велики поклон за екстремисте“, јер, према Зарифовим речима, таква врста колективне дискриминације само помаже терористичким демагозима да регрутују нове присталице.
Ирански аналитичари са којима је разговарао Спутњик сматрају да је Трамп донео ову одлуку под утицајем интересних група. Хасан Ханизаде, бивши главни и одговорни уредник иранске медијске агенције „Мехр њуз“, каже да се ради о „утицајном израелском лобију“ у САД.
„Овај закон неће допринети безбедности јер не одговара интересима свих америчких грађана. Сећамо се како су становници савезне државе Калифорније (у којој живи највећи број муслимана у САД) потписали петицију за одвајање од САД“, каже он.
Колумниста иранског портала „Иранијан полиси“ Саџад Тајери у изјави за Спутњик каже да га чуди то што на америчкој листи нема грађана Саудијске Арабије.
„Суд је утврдио да Иран нема никакве везе са терористичким нападима 11. септембра 2001. Починиоци напада су били грађани Саудијске Арабије. Али ова земља се из непознатих разлога не помиње у председничком указу, али уместо тога се помиње Иран“, каже Тајери.
Осим израелског лобија, аналитичар наводи и „покушај дела америчког естаблишмента да се додвори земљама-спонзорима терориста“ као разлог што се Иран нашао у документу САД.
Иначе, Стејт департмент је ставио Иран на црну листу спонзора тероризма 1984. године. Тренутно САД окривљују Техеран, између осталог, и због подршке актуелним властима у Дамаску.