Архиве ЦИА показују да су амерички шпијуни били заинтересовани за феномен НЛО не само унутар граница САД и у Западној Европи већ и изнад Хималаја.
Године 1968. ЦИА је забележила шест случајева уочавања НЛО на небу изнад индијских региона Ладака и Сикима и изнад Бутана и Непала.
Непал и Сиким
Дана 19. фебруара 1968. светлећи објекат који се кретао великом брзином уочен је на небу на североистоку Непала и на северу Сикима око 21 час по локалном времену.
Према извештајима ЦИА, објекат се кретао великом брзином, имао је издужени облик и емитовао је зраке црвене и зелене светлости.
„Веома брзи објекат, дугачак и танак, емитује црвено и зелено јако светло, довољно да се види као по дану. Пропраћен звуком муње, неколико секунди након појаве објекта“, стоји у документу.
Бутан
Дана 21. фебруара 1968. уочен је још један НЛО изнад Тимбуа, престонице Бутана.
Наводи се да је овај објекат такође светлео и да се кретао апсолутно нечујно. Такође је наведено да се кретао великом брзином.
У документу пише да се објекат кретао „од истока ка западу“. „Међутим, будући да источно од Тимбуа нема ничег осим индијске територије, правац кретања објекта могао је исто тако да буде и од североистока ка југозападу, односно из правца Тибета“.
Ладак
Четвртог марта 1968. неидентификовани летећи објекат уочен је како се креће од истока ка западу у близини планинског пролаза Чанг Ла. Прелетео је базу индијских ваздушних снага, у областима Фукче и Којул.
„Видело се једно бело светло и чула су се два истовремена звука експлозије. Такође, црвенкасто светло праћено белим
Непал
Најзанимљивија ствар у овом извештају је сведочење које је забележено 25. марта 1968. у северозападном Непалу.
„Велики метални објекат у облику диска са базом од шест стопа и висином од четири стопе пронађен је у кратеру у Балтичауру, пет миља североисточно од Покхаре“, пише у извештају. Даље се наводи да су слични објекти пронађени у Телакоти и Турепасалу.
Извештај је припремљен за „контролисану дистрибуцију“ и са њега је скинута ознака тајности 2001. На корицама је фотографија Доналда Кејоа, директора Националног истраживачког комитета за ваздушне феномене у периоду од 1957. до 1969, и фотографија нуклеарног физичара др Едварда Кондона, бившег челника Националног института за стандарде и технологију.
Од 2016. године, ЦИА је редовно објављивала поверљива документа која се тичу НЛО. Међутим, један од докумената открива да за најмање 20 одсто извештаја са којих је скинута ознака тајности у вези са НЛО не постоји научно објашњење.