Фергусон је за сарајевско „Ослобођење“ рекао да истакнути политичари из сва три народа, када посежу за националистичком реториком која је намењена унутрашњој потреби, заборављају да се то чује и изван граница БиХ.
Реч је, казао је, о политичарима којима је „угодније да провоцирају него напорно да раде“.
Напоменуо је, међутим, да чланице ЕУ с пажњом прате поступке председника Републике Српске Додика, након што су му САД због кршења Дејтонског споразума наметнуле санкције.
Уколико не дође до промене његовог понашања спремне су и саме да предузму одговарајуће мере, изјавио је британски амбасадор у БиХ.
„САД су послале јасну поруку Додику да је његово кршење владавине права и Дејтонског споразума дестабилизирајуће и неприхватљиво“, казао је Фергусон за сарајевско „Ослобођење“.
Он је потврдио да и Велика Британија дели америчку забринутост.
САД су у јануару Додика ставиле на „црну листу“ особа којима је забрањен улазак у ту земљу и којима се замрзава имовина, а свим америчким грађанима је забрањено да с њим послују.
Та мера била је одговор Вашингтона на Додиково оспоравање ауторитета Уставног суда БиХ и организовање незаконитог референдума о дану РС, што је оцењено као директно кршење Дејтонског споразума.
Иако је било најава да би се на сличне мере могле одлучити и чланице ЕУ, Фергусон је казао како је засад Унија „одабрала отворена врата за повратак Додика на конструктивнији пут“ те да се надају да ће он то и учинити.
„Но детаљно пратимо развој ситуације и, у случају даљње ескалације, консултоваћемо се с нашим партнерима у ЕУ о одговарајућим даљњим мерама“, казао је британски амбасадор.
Коментирајући захтеве који долазе с хрватске стране, односно из ХДЗ БиХ, за територијалним преустројством БиХ, Фергусон је рекао да је разочаран, јер би пажњу требало усмерити на питања као што су економске и социјалне реформе.
„Прилично је јасно да не постоји политички консензус о успостављању тзв. трећег ентитета, што значи да се то неће догодити у догледној будућности. Заузимање оваквог политичког става самим тим је још једно непотребно одвлачење пажње од плана економских реформи и евроатлантских интеграција“, сматра британски амбасадор у БиХ.