Један број демонстраната је бацао флаше и петарде, а припадници полиције су узвратили, преноси агенција „Ађерпрес“.
Већина демонстраната окупљених на тргу у Букурешту узвикивала је „Не насиљу“, наводи румунска агенција.
Румунска жандармерија апеловала је на смиреност и затражила од демонстраната који мирно протестују да се дистанцирају од група које гађају полицију.
Према проценама полиције, у Букурешту се окупило више од 100.000 демонстраната.
Хиљаде Румуна је и синоћ изашло на улице протестујући из истог разлога.
У Букурешту су се демонстранти спонтано окупили испред седишта владе, узвикујући „Лопови!“ и позивајући на оставку социјалдемократске владе, која је на власти мање од месец дана, преноси АФП.
Протести су одржани и у Клужу, Сибијуу, Темишвару и Јашију, јавили су румунски медији, а демонстранти су се разишли без инцидената.
Протести су избили одмах након објављивања ванредно донетог декрета који би могли да многим политичарима омогуће да избегну кривично гоњење, наводи француска агенција.
#Bucharest on fire again! Massive protest against #amnesty law, that would weaken #anticorruption drive in Romania #protestromania 👊💪 pic.twitter.com/SthSDcF1WW
— Sabina Ciofu (@SabinaCiofu) January 29, 2017
Министар правде Флорин Јордаке правдао је декрет, који је заобишао парламент и ступиће на снагу готово аутоматски, потребном „да се закон усклади са одлукама уставног суда“.
У јануару је влада премијера Сорина Гриндеануа објавила хитне декрете, што је изазвало гневне протесте широм земље и критике румунског председника десног центра Клауса Јоханиса, који је 2014. године изабран на основу програма против корупције.
„Ово је тужан дан за владавину права, којој су тежак ударац задали противници правде и борбе против корупције“, саопштио је јуче шеф румунске државе.
Over 300,000 citizens on the streets of #Romania tonight, protesting in defence of the #RuleofLaw. More #protests to follow in the next days pic.twitter.com/o2gPO39MnV
— Paul Ivan (@paul2ivan) February 1, 2017
Јоханис је, чак, учествовао у првим демонстрацијама против законских измена.
Ројтерс наводи да је Румунија једна од европских држава са највећим степеном корупције у државној администрацији и многим областима јавног живота при чему су тужиоци навели да постоји око 2.000 случајева злоупотребе власти са укупном штетом од милијарду евра нанетом у протекле три године.
У недељу је, иначе, око 10.000 људи марширало Букурештом и другим румунским градовима у знак протеста против предлога владе да помилује више хиљада затвореника, док критичари тврде да ће тај потез уназадити напоре у борби против корупције.
Румунски премијер Сорин Гриндеану тражио је доношење хитне уредбе којом се влади омогућава да помилује затворенике како би помогла да затвори не буду пренатрпани.