„То је, како схватам, обична пракса Министарства финансија којом се често прецизирају специфична питања након увођења санкција“, објаснио је Спајсер.
Како су саопштили у Белој кући, Доналд Трамп није ублажио санкције Русији.
Раније је на сајту Министарства финансија САД објављено саопштење о изменама санкција против ФСБ Русије које су уведене 2016. године због наводне умешаности у сајбер нападе.
У документу под именом „Генерална лиценца број 1“ наводи се да су сада, осим уз одређене изузетке, дозвољени „сви договори и све акције“ уз учешће ФСБ који су раније били заштићени указима председника САД од 1. априла 2015. године и 28. децембра 2016. године.
Између осталог, од сада се дозвољава „тражење, добијање, коришћење, плаћање лиценци, добијање одобрења и сертификата које је објавио или регистровао ФСБ, за увоз, ширење или коришћење производа из сфере информационих технологија из Русије“.
Дмитриј Песков није желео да дâ оцену о одлуци САД.
„Прво је потребно да видимо о чему се ради“, рекао је Песков.
„Ми знамо, као у случају промера мотора за ракете, да амерички партнери никад не стављају своје потребе под санкције“, објаснио је он.
Крајем децембра председник Барак Обама је изјавио да ће се санкције које је он увео односити на девет лица и организација из Русије, укључујући ФСБ и ГРУ. Наведено је да су санкције уведене због наводних сајбер напада руских хакера за време избора у САД.