Мандић и Кнежевић су истакли да организовање алтернативног референдума планирају како би се избегла могућност фалсификовања народне воље доношењем одлуке о уласку у НАТО у Скупштини Црне Горе.
Говорећи детаљније о овом плану, функционер ДФ-а Милутин Ђукановић изјавио је за „Дан“ да ће бити организован народни референдум.
„У случају покушаја да се одлука о уласку у НАТО донесе у Скупштини, организовали бисмо народни референдум. Тражили бисмо да се грађани изјасне о томе да ли желе да Црна Гора постане чланица НАТО-а. Тај референдум био би, сасвим сигурно, демократскији од свих досадашњих гласања које је организовала ДПС. Поручујемо још једном да нико не покушава да Црну Гору мимо воље грађана увуче у НАТО. Не прихватамо да било ко на насилан начин уведе Црну Гору у НАТО“, наглашава Ђукановић.
Организовање алтернативног референдума о уласку Црне Горе у НАТО подразумевало би уобичајену процедуру гласања, са гласачким местима, бирачким списком и бирачким одборима.
Као модел за организовање таквог народног плебисцита могу да послуже избори у Савезној Републици Југославији, одржани и на територији Црне Горе 2000. године.
Иако власт у Црној Гори није признавала то гласање, нити је учествовала у његовој организацији, оно је спроведено и гласови су убројани у укупан исход тог изборног процеса.
Други пример на основу ког би могло да се организује изјашњавање народа о уласку Црне Горе у НАТО је и недавни референдум у Републици Српској.
Упркос бројним противљењима унутар Босне и Херцеговине али и у међународној заједници, гласање о томе да се 9. јануар и даље обележава као Дан Републике Српске ипак је одржано.