„Епл“ је увек циљао на платежније потрошаче, стварајући скупе и квалитетне производе, међутим, први велики пробој овој компанији је донео Макинтош 128К. Овај уређај је развијан пет година и појавио се као наследник Ксерокс технологије. Захваљујући иновативним идејама „Еплових“ инжењера, овај Макинтош је добио графички интерфејс и, први пут у историји, миш, у моменту када су сви остали конкуренти управљали својим уређајима искључиво уносећи команде путем конзоле.
Продаја експерименталног модела је била изнад свих очекивања. Захваљујући новом начину уноса података и ниској цени, ови компјутери су постали популарни и међу породицама. То је био моменат у коме су компјутере почели да купују и деци и људима који нису били заинтересовани за програмирање.
Монохроматски екран резолуције 512х342 пиксела и РАМ меморија од 128 килобајта сада сигурно изгледају као прескромни, па чак и смешни показатељи, али је овај уређај у том тренутку привукао и пажњу професионалаца. Захваљујући њему, створене су многе интересантне апликације које користимо и данас, укључујући и Адоб Фотошоп.
Тада уведена технологија и идеја графичког интерфејса и икона, апликација заснована на реалним елементима, са минималним изменама, трајала је на тржишту следећих тридесет година.