Трка за прикупљање потписа почиње након што су јуче завршене консултације представника свих парламентарних странака са председником Ђорђем Ивановим. Консултације председника са представницима парламентарних политичких партија одржане су пошто најутицајнија странка ВМРО-ДПМНЕ бившег премијера Николе Груевског није могла да се договори са најутицајнијом албанском партијом ДУИ Алија Ахметија о формирању владе.
ВМРО-ДПМНЕ је на децембарским ванредним парламентарним изборима у Македонији освојио 51 посланички мандат, друга по снази је опозициона СДСМ Зорана Заева са 49 мандата, а трећа ДУИ са 10.
Председник Иванов одбио је, наиме, јуче да мандат за састав нове владе препусти Заеву и поручио да ће мандат дати странци или коалицији која обезбеди парламентарну већину, односно прикупи најмање 61 потпис, с обзиром на то да македонско Собрање има 120 посланика.
На основу освојених изборних резултата јасно је да је ДУИ и даље „кључ“ за формирање парламентарне већине са ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.
Остале албанске партије, Покрет Беса, Алијанса за Албанце и ДПА, укупно имају 10 посланика и могле би да послуже да увећају парламентарну већину.
Ахмети је новинарима након консултација са председником Ивановим рекао да је „кључ“ сада у рукама шефа државе и да су све опције за формирање владе још увек отворене.
Како су пренели македонски медији, зачуђујуће попустљива је јуче била изјава Заева, који је до разговора са председником Ивановим тврдио да шеф државе по Уставу мора да му дâ мандат, као другој највећој странци.
Заев је, наиме, новинарима након консултација рекао да је са Ивановим разговарао о свим детаљима и да му је речено да као другопласирани по изборном резултату СДСМ може да добије мандат, али да претходно треба да докаже да има парламентарну већину.
Иначе, након пропалих преговора о формирању владе између ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Груевски се заложио за расписивање ванредних парламентарних избора, јер сматра да тренутна констелација партијских снага указује да нема услова за несметано функционисање државе и испуњавање свих обавеза преузетих споразумом из Пржина.
Није, међутим, одређено који је рок до када би парламентарне странке требало Иванову да предају најмање 61 потпис како би добиле мандат.
Уколико парламентарна већина не буде формирана, посланици ће морати да донесу одлуку о распуштању Собрања, које ће претходно донети одлуку о расписивању ванредних парламентарних избора.