Наведено је да је овај кредит додатно оптерећење за руски буџет. Москва наставља да пружа Минску економску, политичку и друге видове помоћи огромних размера.
Кремљ је подсетио да је услед бесцаринске испоруке нафте Белорусији од 2011. до 2015. године руски буџет остао без прихода од 22,3 милијарде долара.
У Кремљу, такође, сматрају да су нетачна саопштења Минска о томе да увођење пограничних зона на граници с Белорусијом нарушава било какве међународне споразуме.
„Желимо да нагласимо да то није тако, није уведен никакав погранични режим. Реч је о увођењу пограничних зона, које се наслањају на граничне области. То је повезано с неопходношћу да се регулише посета грађана три землље пограничним областима“, објаснио је Кремљ.
У саопштењу је, такође, наведено да од увођења зона нема и неће бити никаквих последица за грађане Белорусије и Русије. Кремљ је додао да је унапред објављено наређење шефа одговарајуће службе Русије о успостављању пограничних зона, након заједничког рада са Министарством правде Русије и пажљивог проучавања и усаглашавања са свим међународним обавезама и уговорима.
Прес-служба Кремља је, такође, подсетила да Русија није прва која је увела пограничне зоне. Председник Белорусије је 14. септембра 2014. године потписао уредбу број 433, којом се регулише успостављање пограничних подручја у оквиру територијално-административних јединица уз руско-белоруску границу.
Истакнуто је да је Кремљ уверен да спорна питања, међу којима су и комерцијална, Москва и Минск треба да реше мирно, пословним преговорима.
У среду је Федерална служба безбедности Русије објавила три наредбе које успостављају пограничне зоне на граници с Белорусијом – у Псковској, Смоленској и Брјанској области.
Након тога је председник Белорусије Александар Лукашенко оптужио Русију да нарушава међународне споразуме.