Жељка Цвијановић, председница владе Републике Српске за претходних неколико недеља три пута је боравила у САД, и између осталог присуствовала је традиционалном молитвеном доручку, првом од како је за председника САД изабран Доналд Трамп.
„Мени је ово већ седми молитвени доручак и увек сам задовољна утисцима које носим. Чињеница да председник САД проведе у друштву гостију из читавог света најмање сат и по говори о значају самог догађаја и то је увек прилика да из његовог обраћања чујете доста тога“, каже за Спутњик премијерка РС и додаје да су доминирале глобалне теме које су у фокусу Сједињених Држава, као што је настојање да се формира велика, стабилна коалиција у борби против тероризма.
Она истиче да се на молитвеном доручку разговарало и о темама које се односе на унутрашња питања САД — како градити бољу економију, уредити боље односе, како вратити фирме које су своје пословање пребациле у иностранство и на који начин реформисати одређена питања, укључујући и пореску политику.
„Мислим да можемо наћи своје место у порукама које смо овде имали прилику да чујемо, пре свега у борби против тероризма, као у у успостављању добрих односа између највећих светских сила — Америке и Русије“, напомиње Цвијановићева. У односу на неке раније смене администрација у САД, ову одликује атмосфера подељености и „снажан отпор одлазеће гарнитуре свему ономе што је председник Трамп најавио и у свом инаугурационом говору и ономе што ради нова администрација. Видећемо како ће се те ствари даље ’сложити‘, али тај отпор и потреба да се некој новој администрацији наметне агенда или нешто што је било својствено претходној администрацији је врло евидентно“, каже Цвијановићева.
Премијерка РС се осврнула и на санкције које су САД увеле председнику Републике Српске Милораду Додику.
„Санкције су нешто што доживљавамо као један од потеза одлазеће администрације и морам нагласити да је то сведено на лични ниво и нико нормалан не верује да ће БиХ бити ни боља, ни лепша ни функционалнија зато што се одлазећа администрација одлучила да на листу санкционисаних стави и председника Додика. То је општа заврзлама коју је изазвао један број људи који очито нису били довољно успешни у ономе што су покушавали да раде на нашем простору, али су приче да је против Дејтона неко ко заговара базичне принципе или враћање на оригинални Дејтон апсолутно апсурдне. Верујем да ћемо у оквиру глобалних питања, којима ће се другачије приступити упркос настојањима одлазеће структуре, свакако и ми наћи своје место. Нама требају разумни саговорници који желе да разумеју какви су односи на нашим просторима и које су највеће претње. Нама не требају људи које ће упорно замењивати тезе као што смо имали прилику да гледамо, слушамо и искусимо на својој кожи у претходном периоду. Требају нам људи који имају разуман приступ сваком простору укључујући и наш простор, и управо ту и видим велику шансу за нас“, закључује председница Владе РС.