Економска питања изазивају највише забринутости у Јапану откако је Трамп на власти. Нови амерички председник је већ потписао документ о изласку САД из договора о Транспацифичком партнерству (ТПП). Нова америчка администрација предлаже да се уместо тога потпишу билатерални економски споразуми, али судбина самог ТПП-а остаје упитна. На заседању владе 1. фебруара, премијер Абе је изјавио да жели да са Трампом размотри низ економских питања.
„Једна од тема ће бити како Јапан може да помогне у отварању нових радних места, што би довело до повећавања продуктивности и конкурентности индустријског сектора САД“, изјавио је он недавно.
Међу пројектима које јапански премијер спрема за предстојећи сусрет са Трампом, јесте изградња брзих железница у Тексасу и Калифорнији. Паралелно се планира почетак производње три хиљаде нових вагона за возове и метрое. Могући пројекти могли би бити и рад на лежиштима нафте из шкриљаца. У том смислу се помиње и план „Тојоте“ да инвестира чак до десет милијарди долара у САД наредних пет година. Такође, телекомуникациона компанија „Софт банк груп“ има намеру да уложи у америчку економију чак до 50 милијарди долара. У целини гледано, према подацима јапанских медија, Јапан може да инвестира у инфраструктурне пројекте САД до 150 милијарди долара, што би довело до отварања 700 хиљада нових радних места.
У Токију претпостављају да ће се ови предлози више него допасти Трампу, јер то је управо оно за шта се он залаже. Заједно са јапанским председником владе, састанку ће присуствовати министар спољних послова Јапана Кисида Фумио, министар финансија Асо Таро и министар економије Секо Хиросиге.
Шеф Центра јапанских студија на Институту за Далеки исток Валериј Кистанов, коментаришући посету јапанског премијера Америци, каже за Спутњик да би, што се тиче економске варијабле, излазак Трампа из ТПП-а свакако био велики ударац за планове које је до тада правио Абе.
„Јапански премијер је рачунао да ће овај споразум бити једно од средстава оживљавања јапанске индустрије и активирања јапанске економије. Сада тих нада више нема, а да ли ће се моћи удахнути живот овом пројекту без САД, сада је дискутабилно. Јасно је да ће на преговорима са Трампом бити покренуте консултације о билатералним трговачко- економским везама“, закључује Кистанов.
Вероватно ће, наставља он, бити речи и о Трамповим намерама да поново размотри услове Северноамеричког споразума о слободној трговини НАФТА, чије плодове Јапан радо користи.
Како истиче, да би се смекшао Трампов притисак који захтева више реда и транспарентности у билатералним економским односима, Абе је припремио читав план заједничког деловања у циљу развоја америчке унутрашње инфраструктуре —саобраћаја, енергетике, производње, где ће Јапан улагати велике суме, доказујући изнова како је као партнер незаменљив и користан.
Кистанов није искључио могућност да током сусрета буде покренуто и питање односа Русије и Јапана: „Мислим да ће Абе покушати да схвати какав је Трампов став поводом јапанско-руских односа у смислу територијалних проблема, потписивање мировног споразума, учешћа Јапана у заједничким пројектима са Русијом, чиме су биле нарушаване санкције.
Обама је критиковао премијера Јапана тим поводом, док је Трампов став још увек непознат.
Не зна се ни да ли ће Абе покушати да представи Трампу свој став о развоју руско-јапанске економске сарадње на путу ка мировном споразуму и о плановима заједничке привредне активности на Јужним Курилима.