Док у синдикалним удружењима сматрају да грађани због владине политике стезања каиша имају разлога да сами изађу на улицу, у опозицији сматрају да се грађански бунт не може каналисати без политичара.
Функционер Демократског фронта Јанко Вучинић сматра да су дешавања у Румунији показатељ како треба радити.
„Неколико пута, за скоро годину дана, пропуштене су изванредне прилике да народ изађе на улицу, да се организује велики народни бунт, протест који би уродио плодом“, казао је Вучинић.
Влада Румуније је након вишедневних масовних грађанских протеста, повукла уредбу којом се декриминализују прекршаји у вези са злоупотребом власти, у којима износи не прелазе 44.000 евра. Протести су настављени и након тога, а грађани су тражили смену Владе.
Истичући да су грађани у Црној Гори имали разлога да изразе незадовољство на улицама, председник Уније слободних синдиката Срђа Кековић тврди да је њихов одзив на протестима испод очекивања. Кековић подсећа да су повод за протесте требало да буду одлуке Владе Црне Горе премијера Душка Марковића да умањи минули рад и накнаде мајкама са најмање троје деце, да одложи примену исплате дечијег додатка, да повећа цену горива…
„Верујемо у тај тренутак, радимо за тај тренутак и верујемо да ће се убрзо десити“, истакао је он.
Кековић је пре пет година предводио грађанске протесте због одлуке тадашње Владе Игора Лукшића да повећа цене електричне енергије, након чега су премијеру испостављени захтеви да поднесе оставку. Унија је тада протесте организовала са Мрежом за афирмацију невладиног сектора (МАНС) и Студентском унијом, након чега су позвали да се свакодневним протестним шетњама прикључе и опозициони посланици и да напусте Парламент.
Док Кековић инсистира да протесте мора да организује цивилни сектор, а не да их организују политичке странке, Вучинић, који је након протеста из Уније синдиката прешао у Демократски фронт, тврди да „синдикати не могу да беже толико од политике“. Он сматра да грађански протести могу да буду организовани, наводећи да 39 посланика опозиције, уз подршку синдиката и НВО, треба да изведе народ на улице.
„Нарочито после ових владиних мера штедње, које су биле првенствено удар на оне који најмање имају, грађани очекују организацију и да их неко позове да дође до промена“, тврди Вучинић.
Према његовим речима, сазрело је време за нешто што би требало да буде слично протестима у Румунији, али да у Црној Гори нема бунта.
„Данас у Црној Гори постоји тај грађански мук, првенствено због врло тешке материјално ситуације већине грађана“, казао је он.
Извор: Вијести