Србија под хитно да се прикључи преговорима о изградњи гасовода

Енергија Спутњика - Срећко Ђукић
Пратите нас
Србија би под хитно требало да се укључи у преговоре о изградњи гасовода „Турски ток“, који ће из Русије преко Турске гас допремати у Мађарску, у супротном ће се опет наћи у ћорсокаку и мораће цевчицама да се снабдева из суседних земаља, сматра бивши српски дипломата и аутор књиге „Ера руског гаса — гас и глобална безбедност“ Срећко Ђукић.

Он је у емисији „Енергија Спутњика“ истакао да се све земље морају водити сопственим интересима, као и да се искључиво на том основу може градити национални напредак.

„’Турски ток‘ представља још једну прилику да Србија изађе из џунгле у којој се нашла након пропалог покушаја изградње ’Јужног тока‘. Уколико Србија не буде опрезна, договор који је Мађарска постигла са руским председником Владимиром Путином може врло лако да мимоиђе нашу земљу. Управо из тог разлога неопходно је започети изузетно активну политику о том питању“, истиче Ђукић.

Председник Русије Владимир Путин и премијер Мађарске Виктор Орбан у Будимпешти - Sputnik Србија
Путин дао реч Орбану, за Србију нема зиме

Он је подсетио да је Путин током недавне посете Будимпешти рекао и да се Русија неће обазирати на то како су поједине земље својевремено гледале на „Јужни ток“, што се може протумачити као опрост Бугарској због „Јужног тока“, самим тим се поставља питање ко ће бити посредник у допремању гаса из Турске за Мађарску — Румунија или Србија.

Према његовим речима, иако Румунија има врло сложен и ригидан однос према Русији, политику треба ставити по страни, а економске интересе ставити у први план.

Америка, додао је, такође игра веома суптилну игру утеривањем страха у кости Европи причом да Русија, наводно, може да Европи заврне славину, због чега и предлаже диверсификацију тржишта снабдевањем гаса са Блиског истока и севера Африке.

Та политичка игра, објаснио је Ђукић, започета је још за време Хладног рата, иако је Европа тада показивала далеко више самосталности него што то чини данас. Међутим, поставља се питање: уколико један велики произвођач, као што је Русија, заврне гасни вентил Европи, коме би се тај гас уопште и достављао. „Није то брод, па да се окрене у другом смеру“, додао је Ђукић.

Он је навео и то да је допремање гаса из блискоисточних земаља врло ризично, поготову ако се узме тамошња тренутна ситуација, али и чињеница да сви ти гасоводи морају проћи преко Сирије.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала