Албанци са југа Србије намеравају да учествују на председничким изборима у Србији, и то са својим кандидатом, сазнаје Спутњик.
Наиме, како нам је незванично речено у разговору са лидером једне од албанских странака са југа, такав план се разматра, али још није усаглашен са осталим странкама.
„Идеја је потекла из Приштине после недавног састанка наших лидера са председником Косова Хашимом Тачијем и осталим косовским званичницима. Наиме, ми смо свесни да нећемо победити на тим изборима, али ово свакако јесте добра прилика да гласно укажемо на положај Албанаца у Србији“, каже саговорник Спутњика.
Да би се бар једна албанска странка могла појавити на председничким изборима, па било и као гласачка, потврдио је члан председништва Партије за демократско деловање (ПДД) Бељуљ Насуфи који је у Прешеву изјавио „да та партија још нема став о евентуалној подршци неком кандидату на председничким изборима у Србији, али да постоји могућност да се подршка да кандидату око кога се постигне сагласност на седници Председништва партије“.
Насуфи је овоме додао да ће ова странка ако буде донета одлука да се подржи неки од председничких кандидата позвати своје гласаче да изађу на изборе.
То би био први пут у новијој историји Србије да Албанци на југу Србије гласају на председничким изборима.
Насуфи каже да иако ПДД (Риза Хаљими) има једног посланика у Скупштини Србије који није званично део владајуће већине, али је подржава, до сада није било разговора са кандидатима опозиционих партија на предстојећим председничким изборима у Србији.
„Партија ће приликом доношења одлуке о томе да ли ће подржати неког од председничких кандидата бити прагматична и гласати за своје интересе, односно, за оног кандидата с којим буде постигнут највећи степен разумевања“, каже Насуфи.
Жељко Цвијановић, главни уредник „Новог Стандарда“, у изјави за Спутњик каже да не верује да ће се тако нешто десити.
„Не верујем да ће они изаћи са кандидатом, јер цела њихова стратегија у последњих 20 и кусур година састоји се у томе да они заправо бојкотују изборе. Ако би они изашли на изборе то би у ствари значило признање председничке власти, то јест, признање државе Србије. А Албанци са југа, а посебно из Прешева, нисам сигуран да признају државу Србију“, каже Цвијановић.
Он верује да је извесније да они на овај начин само скрећу пажњу на себе и да на крају одустану, то је део тактике.
„Вероватно ће до неког тренутка причати да ће изаћи да би у неком моменту рекли — не. Они неће изаћи на изборе јер они државу Србију не признају“, уверен је Цвијановић.
Иначе, све албанске партије у општинама Прешево и Бујановац редовно учествују на локалним изборима, док је на парламентарним изборима до сада учествовала стално само ПДД, и то у више наврата.
Извори Спутњика кажу да ће се о свему више знати у наредним данима.