„Они се не брину о жртвама или закону јер их крше на сваком кораку, они само желе да искористе чињеницу да су чланови Интерпола, да ометају Косово, а одговор су једном добили 1998-1999. и добиће га увек“, подвукао је он у изјави новинарима на албанском.
Француским новинарима је казао да није крив за оно што га терете српске власти и да се ради о политички мотивисаном захтеву.
Харадинај је оптужио премијера Србије Александра Вучића, Војислава Шешеља и председника Србије Томислава Николића да су предводили паравојне формације, а за Ивицу Дачића је рекао да је био „асистент Слободана Милошевића“.
„Суд није донео никакву одлуку данас. Одлука суда се очекује 2. марта“, рекао је Харадинај и додао да се нада да ће одлука бити донета раније, јер је, како је рекао, превише времена прошло.
Он сматра да је захтев за екстрадицију неоснован, као и да у њему нема ништа ново.
Апелациони суд у француском граду Колмару саопштиће 2. марта одлуку о захтеву Србије за изручење председника Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја, који се данас успротивио изручењу, тврдећи да је захтев Србије политичке природе.
Харадинај је пред судом рекао да није починио злочине већ да је само бранио албанске цивиле, пренео је портал „Индекс онлајн“.
Бивши косовски премијер је рекао судијама на рочишту да није крив и да је током рата бранио цивиле.
Уз Харадинаја расправи је присуствовао и његов адвокат Аријан Коци, који очекује да ће захтев Србије бити одбачен и да ће Харадинај ускоро моћи да се врати на Косово.
У судници у којој је одржана расправа присуствовао је велики број присталица Харадинаја међу којима је било оних који носе мајицу са симболима „Велике Албаније“.
Одлука француског истражног одељења које поступа у овом случају може да буде саопштена и накнадно, потврдила је данас Танјугу портпаролка суда Сандра ди Роса.
Она је прецизирала да истражно одељење суда може да изнесе своје мишљење, али да ће одлука о захтеву за изручење највероватније бити донета „са одлагањем од неколико седмица“.
Наиме, Апелациони суд у Колмару одлучује о испуњености услова за изручење које предвиђа Европска конвенција о екстрадицији, која не орочава доношење одлуке, док се поступак одлучивања тог суда се води у складу са процесним законима Француске.
Уколико Апелациони суд у Колмару да негативно мишљење о захтеву Србије, изручење Харадинаја неће бити могуће, напоменула је Ди Роса.
После тога, Харадинај ће бити слободан да напусти Француску, а Србија не би имала право да се жали на одлуку.
Уколико пак Апелациони суд утврди да су испуњени услови за изручење Харадинаја, коначну одлуку о изручењу донеће француска Влада, навела је портпаролка суда у Колмару.
Харадинај, који је лидер опозиционе Алијансе за будућност Косова, ухапшен је 4. јануара на граници Швајцарске и Француске по српској потерници, а Србија је потом упутила Француској захтев за његово изручење.
Он је недељу дана касније пуштен да одлуку суда о захтеву Србије за екстрадицију чека на слободи, али му је одузет пасош и забрањено му је да напушта територију Француске.
Истрага против Харадинаја у Србији је покренута 2004. године, а недавно је проширена новим оптужбама и новим доказима који су прослеђени суду у Колмару.
Харадинају је суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине на КИМ, али је 2012. правоснажно ослобођен свих оптужби.
Србија тражи Харадинаја због сумње да је извршио кривична дела ратних злочина против цивилног становништва на КиМ у току 1998. и 1999. године, а реч је, како је Београд саопштио, о делима која нису била предмет суђења пред Хашким трибуналом.