„Посољски приказ“ (Амбасадорски указ) издат је у Русији за време Ивана Грозног (1549. године), први пут се спомиње у историјским документима управо 10. фебруара, иако је историја развоја дипломатских односа почела знатно раније.
Руски председник Владимир Путин је дипломатама честитао празник и истакао је да се дипломатска служба Русије може поносити својим успесима, иако изазови са којима се суочавају временом не постају лакши, већ напротив — све тежи. Он је оценио да се спољна политика земље налази у сталној борби против тероризма.
Путин је истакао да још много треба урадити за решавање конфликата на руским границама и у целом свету, а да у фокусу пажње треба да буде борба против тероризма и екстремизма, које је „немогуће победити без уједињења свих земаља“.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров честитао је празник руским дипломатама. Он је рекао да у основи рада руских дипломата лежи напоран рад уложен у формирање равноправних односа заснованих на узајамном поверењу са свим партнерима.
„Ми никоме ништа не намећемо, никога не учимо животу, не покушавамо да извучемо једностране користи“, додао је Лавров.
Министар је такође истакао да се Русија доследно залаже за поштовање суверенитета и права народа да сам одреди своју судбину.
Лавров је нагласио да руске дипломате раде часно и часно живе од свог рада, али да се дешавају и трагедије као што је убиство амбасадора Андреја Карлова у Турској.
Он је подсетио да је Дан дипломата у Русији основан указом председника 2002. године, али да традиција руске дипломатије има своје дубоке корене већ вековима. Још 838. године руска мисија је упућена у Константинопољ, а 860. године Русија је потписала са Византијском империјом Уговор „О миру и љубави“.
Званична представница руског МИП-а Марија Захарова је уочи свог професионалног празника открила да сарадници МСП-а Русије маштају „о миру у целом свету“. То би, према њеним речима, био најбољи поклон дипломатама.
Руска дипломатија традиционално игра кључну улогу у спровођењу спољне политике земље, снажно брани националне интересе Русије, даје значајан допринос обезбеђивању глобалне стабилности и сигурности.
Према званичним подацима, данас у МИП-у у Русији и у његовим представништвима у иностранству ради око 12 хиљада особа. Трећину представљају професионалне дипломате од којих отприлике четвртину чине особе млађе од 30 година. Огромна већина дипломата говори најмање два страна језика, добро се оријентише у реалијама савремене спољне политике, високо је квалификована и уме да користи информативне ресурсе на одговарајућем нивоу, разуме се у питања светске културе и науке.