Према његовим речима „предстоје нови напори“ за решавање ситуације у Сирији. „Ових дана завршио се други састанак у Астани који је одржан без сиријске стране, само уз учешће Русије, Турске и Ирана, где су усаглашавани детаљи механизма за праћење имплементације споразума о прекиду ватре. Детаљи су потпуно усклађени и ускоро ће ступити на снагу и примењиваће се у пракси“, истакао је министар.
„Паралелно радимо на припреми новог контакта између владе и наоружане опозиције, а настављамо да мобилишемо додатне војне јединице како би се придружиле овом процесу“, рекао је Лавров.
Он је подсетио да је, конкретно, Јордан помогао да „приступање овом процесу почну оне наоружане групе које улазе у састав тзв. Јужног фронта и на који Јордан има утицај, јер они раде директно преко границе са Сиријом“.
САД су позване
Лавров је такође рекао да је Вашингтон позван да се придружи контактима о Сирији у Астани након формирања свог тима за Блиски исток. Министар је подсетио да су Сједињене Америчке Државе биле присутне у својству посматрача на међусиријском састанку у главном граду Казахстана.
„Добили су од нас позив да пошаљу свог представника да учествује у даљим контактима чим се формира њихов тим за Блиски исток“, нагласио је руски министар.
Сачувати „астански процес“
Русија жели да задржи „астански процес“ за решење у Сирији, али не покушава да замени напоре УН, рекао је Лавров.
„Желим да буде јасно: говорили смо на свим нивоима да не покушавамо да заменимо напоре УН (мада је читав наш проактивни потез у великој мери условљен чињеницом да је било немогуће да се даље толерише неактивност) и схватамо да преговарача и са сиријске стране и са стране спољних играча мора бити више од иницијатора који су радили у Астани“, нагласио је министар.
„Паралелно са астанским процесом, који желимо да сачувамо као покретач, спремамо се за разговоре под окриљем УН, када буду сазвани“, рекао је Лавров.
Дијалог са Трамповом администрацијом биће интензивнији
Русија је већ започела дијалог са администрацијом новог америчког председника Доналда Трампа и он ће бити интензивнији чим се формирају све јединице које се баве спољним пословима, изјавио је руски министар спољних послова.
„Ми поштујемо ставове било које земље и увек смо спремни да седнемо и разговарамо о свим приступима, чак и онима који су у потпуној супротности са нашим. Уверен сам да ће се наш дијалог са администрацијом Доналда Трампа, који је већ почео, наставити и бити интензивнији чим се формирају сви делови администрације који се баве спољним пословима“, истакао је шеф руске дипломатије.
„Већ сам рекао да усаглашавамо време и место мог контакта са новим шефом америчког Стејт департмента Рексом Тилерсоном. Већ је било контаката преко других канала, телефонских разговора о питањима везаним за нашу сарадњу у војно-политичкој сфери“, додао је Лавров.
Министарство појачава заштиту дипломатских представништава
Министарство спољних послова према упутству председника Владимира Путина појачава заштиту дипломатских мисија и дипломата у иностранству, рекао је Лавров.
„После трагедије у Анкари саопштили смо по налогу председника додатне предлоге о томе како да се побољша безбедност наших дипломатских мисија, наших дипломата и осталих запослених у амбасадама и конзулатима“, истакао је Лавров.
Он је додао да су предлози одобрени и спроводе се у дело.
Дана 19. децембра 2016. током говора на изложби у Анкари убијен је амбасадор Русије у Турској Андреј Карлов.
ОЕБС схватио немогућност сталне заштите Украјине
„Неутралност“ извештаја ОЕБС-а показује да организација не намерава да настави да штити акције оружаних снага Украјине у Донбасу, изјавио је шеф руске дипломатије.
„Ако Стална посматрачка мисија ОЕБС-а бележи нападе и у својим извештајима истиче правце из којих иду ови напади, али не говори директно да су у питању оружане снаге Украјине, онда чак и таква ’неутралност‘ јасно показује да мисија схвата да више није могуће ’ограђивати‘ украјинску војску“, рекао је Лавров у интервјуу за НТВ.
Раније је Лавров истакао да је због погоршања ситуације у Донбасу Запад почео да схвата каква је украјинска влада.