„Радимо на процесу ратификације. Неопходно је да га ратификује 28 парламената. Засад су га ратификовала 24 парламента“, рекао је Столтенберг новинарима.
Коментаришући рокове ратификације протокола у САД, он је додао: „Протокол о приступању треба да ратификује Сенат“. „Није било сигнала који указују да америчка администрација не подржава ратификацију, ратификација је добила подршку две партије у Сенату, подржава је међународни одбор, али не могу да говорим у име Сената САД“, истакао је генерални секретар НАТО-а.
Земље НАТО-а потписале су протокол о приступању Црне Горе Алијанси 19. маја 2016. године, што јој даје статус посматрача на заседањима. Након ратификације протокола од стране свих држава-чланица Црна Гора ће постати пуноправни члан НАТО-а.
Засад нема одлуке о заседању Алијансе у Украјини
НАТО још увек није донео коначну одлуку о одржавању седнице Савета НАТО-а у Украјини, њен датум још није одређен, изјавио је Столтенберг.
„Управо смо добили позив за одржавање састанка Северноатлантског савета у Украјини и захваљујемо се за овај позив. Разматрамо наш распоред да бисмо одредили датум. Засад није донета коначна одлука, али разматрамо могућност такве посете“, рекао је Столтенберг уочи састанка министара одбране 28 земаља-чланица НАТО-а.
О оставци Флина
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг нема намеру да коментарише оставку саветника за националну безбедност америчког председника Мајкла Флина, и истиче да савезници НАТО-а понекад мењају своје саветнике.
„Не коментаришем оставку саветника за националну безбедност председника САД“, рекао је Столтенберг.
Он је истакао да су „председник и министар одбране и државни секретар САД послали НАТО-у јасну поруку да САД остају верне обавезама према НАТО-у, посвећена трансатлантским везама и да верују да је НАТО користан за европску безбедност и за САД“.
Столтенберг и Лавров у Минхену о Украјини и спречавању раста напетости
Генерални секретар НАТО-а састаће се са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровим на безбедносној конференцији у Минхену, како би разговарали о ситуацији у Украјини и мерама за спречавање ескалације напетости и бољег разумевања и предвидивости, рекао је он новинарима.
„Састаћу се са руским министром спољних послова Лавровим на маргинама безбедносне конференције у Минхену. То ће бити корисна платформа за наставак дијалога са Русијом. И радујем се овом сусрету“, рекао је Столтенберг.
Приступ САД Русији: Одбрана и дијалог
Председник Доналд Трамп и министри одбране и спољних послова Џејмс Матис и Рекс Тилерсон, уверили су Алијансу да подржавају њен приступ Русији на основу одбране и дијалога, рекао је генерални секретар НАТО-а.
„Што се тиче Русије, током мог телефонског разговора са председником, државним секретаром и министром одбране САД добио сам сигнал да они у потпуности подржавају двоструки приступ: одбрана и дијалог, а не избор између одбране и дијалога“, рекао је Столтенберг новинарима.
Он је истакао да Алијанса „може да води политички дијалог са Русијом док је јака, уједињена и предвидива“.
„Поздрављам дијалог између НАТО-а и Русије, као и дијалог савезника НАТО-а, укључујући и САД, са Русијом“, додао је Столтенберг.