Вест да је Мамаладзе, шеф службе за управљање црквеном имовином, ухапшен на аеродрому у Тбилисију и да је планирао тровање патријарха цијанидом, већ три дана је главна тема свих грузијских медија.
Тај догађај је уздрмао грузијску јавност, а у недостатку званичних информација појављују се бројне спекулације. Дискутује се о томе ко је био стварна „мета“ осумњиченог Мамаладзеа, који су мотиви и ко у ствари заиста стоји иза тог покушаја убиства.
„Мој извор каже да се у оптужници Мамаладзеу говори о тровању Шорена, а да се патријарх не спомиње. Објавите званични документ! Почели сте лошу игру и сами сте се у њој ’погубили‘“, навела је уредница листа „Хроника плус“ Елиса Киладзе, позивајући тужилаштво да се огласи.
Адвокат оптуженог Георгиј Панцулаја тврди да је његов клијент морао да потпише изјаву да у јавност неће износити детаље предмета.
„Тужилаштво оптужује тог човека, а ми немамо могућност да кажемо јавности нашу истину“, рекао је адвокат, истичући да ће на суду одбрана свакако рећи своју позицију.
Међутим, грузијска телевизија „Рустави 2“ је објавила писмо, написано крајем прошле године и наводно адресирано на патријарха, у којем осумњичени Мамаладзе информише патријарха Илију Другог о корупцијским схемама између представника власти и Патријаршије.
Мамаладзе такође у писму тражи дозволу од патријарха да се изврши ревизија имовине и финансија Патријаршије, како би се „растерали облаци над многим питањима“. Такође, свештеник тражи дозволу да откаже све операције у вези са имовином, које је патријарх дозволио.
Мамаладзе наводно пише да је током финансијских провера открио дугове од око 5 милиона ларија (око 1,8 милиона евра), а да су се дугови нагомилали због преварантских схема менаџмента. Свештеник указује на то да постоје елементи кривичног дела. У писму се такође истиче да је председник финансијско-економског савета Патријаршије хорепископ Јаков тражио од Мамаладзеа да не обелодањује ту информацију.
Телевизија наводи да аутентичност писма још није потврђена.
Међутим, и даље остаје нејасно коме је заиста био намењен цијанид који је приликом хапшења пронађен код Мамаладзеа — патријарху, његовом секретару или неком трећем.
Мамаладзе је ухапшен на аеродрому у Тбилисију 10. фебруара, одакле је требало да отпутује у Немачку, где се патријарх тренутно налази на лечењу.
Истрага је покренута још 2. фебруара, након пријаве једног грађанина да Мамаладзе тражи да купи цијанид. Приликом претреса на аеродрому код Мамаладзеа је пронађен тај отров, а у његовој кући нерегистровано оружје.
У циљу даље истраге, главни тужилац није желео да открије да ли је осумњичени планирао да отрује баш патријарха.
Осумњиченом прети казна од 7 до 15 година затвора, а суд му је одредио двомесечни притвор.
Патријаршија се званично није огласила, тужилаштво углавном ћути, а премијер Грузије Георгиј Квирикашвили је изјавио да је „хапшење ђакона Мамаладзеа спречило злочин против земље и Цркве“.
Премијер је патријарху у Берлин послао своје лично обезбеђење на челу са шефом Специјалне службе државне безбедности Анзором Чубинидзеом.
Осамдесетчетворогодишњи поглавар Грузијске православне цркве Илија Други јуче је оперисан у једној берлинској клиници, операција је прошла добро и очекује се да ће за седам дана бити пуштен из болнице.