Иронично, на Западу је објављен рат дезинформацијама, које, како кажу, негативно утичу на међународну политику.
Италијанске власти су одлучиле да прате ову политику. Па је тако, на пример, председница Доњег дома италијанског парламента Лаура Болдрини оптужила италијански портал Бастабуфале да се бави незаконитим делатностима.
У намери да добије информације из прве руке, Спутњик је разговарао са Томазом Дебенетијем, италијанским публицистом који се временом специјализовао и сада се намерно бави пласирањем дезинформација путем лажних профила на друштвеним мрежама.
„Заправо, то што су бројне владе одлучиле да се наводно боре против лажних вести јесте заправо жеља да се контролишу и ограничавају корисници интернета“, каже Дебенети.
Он објашњава да је ово један вид цензуре, који је заправо био потребан националним владама да постигну неке своје циљеве. Али, сматра саговорник Спутњика, интернет је у ствари немогуће цензурисати. Његова природа је таква да заправо не постоји ефикасан начин да се утврди природа нечијег профила, односно да ли је он лажан или стваран.
„Једини начин борбе против лажних профила је запошљавање већег броја новинара, који би сваку, па и најмању ситницу проверавали до танчина пре него што било шта објаве. А овако, само ’површински‘ увести цензуру не може да спречи настајање тенденциозно лажних вести“, објашњава Дебенети.
Западне владе су забринуте јер су виделе како је на власт дошао Трамп и како се догодио „брегзит“. Не заборавимо да Немачку и Француску чекају избори.
Западни медији су се, са друге стране, готово усавршили у ширењу нетачних вести. У новонасталој политичкој ситуацији, западни новинари почињу полако да схватају како све то заправо функционише и уместо да више времена проведу проверавајући сваки детаљ, њима је лакше да једнострано оптуже интернет.
Такође, медијима са Запада није страно ни оптуживање читавих држава за намерно пласирање лажних вести. Недавно је руска влада била оптужена да је намерно отворила информативни канал, чији би једини циљ био пласирање лажних новости.
„Ево, управо то је само по себи лажна вест. То је заправо урнебесно смешно, јер онај ко има намеру тиме да се бави може то да ради уз помоћ паметног телефона и приступа интернету“, каже Дебенети.
Италијански публициста зна шта говори, јер нимало није наиван — годинама се намерно бави ширењем дезинформација и постиже готово невероватне резултате.
„Пре неколико година сам отворио лажан налог наводно некаквог руског политичара на Твитеру. Објавио сам лажну вест о смрти Асада. Многи, па чак и врло утицајни медији су преузели ову ’вест‘ и цена нафте је нагло пала. Са сигурношћу вам говорим да је вест да руски медији пласирају дезинформације сама по себи тенденциозно лажна вест. Не могу да верујем колико људи још верује у то“, ишчуђава се Дебенети.
Такође, италијански новинар објашњава како је намерно на Твитеру отворио лажни профил Вилбура Роса, човека којег је Доналд Трамп поставио на место новог министра трговине САД. Неколико дана су амерички медији били сигурни да се ради о правом профилу новог министра, па су тако два новинара путем овог налога покушала да закажу интервју. Заправо, писали су овом Италијану, а поврх свега је смешно то што су тражили потврду онога што је наводно изјавио министар, питањем „Ви тако тврдите?“….
„Па, да ли је то начин да се потврде теорије да се Русија мешала у исход америчких избора, кад њихови новинари не могу да провере да ли је налог на Твитеру лажан или прави..?“ зачуђен је Томазо Дебенети.