Према његовим речима, на састанку шефова дипломатије „нормандијске четворке“, одржаном у суботу на маргинама Минхенске конференције о безбедности, није разматран указ руског председника Владимира Путина о признавању докумената житеља Доњецке и Луганске области у Русији.
„Председничким декретом је дозвољено да се прихватају лични документи које поседују житељи Донбаса како би могли легитимно да улазе у Русију и да потом путују железницом и авионским саобраћајем по Руској Федерацији“, рекао је Лавров новинарима.
Путин је раније у суботу потписао декрет о признавању докумената издатих држављанима Украјине или особама без држављанства које живе на територији Доњецке и Луганске области Украјине док се не регулише ситуација у овим регионима.
Блокада Донбаса недопустива
Лавров је након састанка „нормандијске четворке“ изјавио да је током разговора с колегама из Немачке, Француске и Украјине наглашено да је блокада Донбаса недопустива.
„Једно допунско саопштење, које су прочитали немачки и француски министар, објављено је на основу нашег предлога. Скренули смо пажњу на то да је неприхватљива блокада Донбаса коју су организовали екстремисти, прекид железничког саобраћаја, аутомобилског саобраћаја и све друге претње да ће бити прекинуте било какве везе с овим делом Украјине. Предложили смо да се то понашање размотри и да се затражи хитно укидање блокаде“, истакао је Лавров.
Састанак Путина и Трампа треба добро испланирати
Говорећи о могућем састанку руског лидера с председником САД Доналдом Трампом, Лавров је истакао да тај сусрет треба да буде добро припремљен.
„Постоји договор о одржавању овог састанка. Он, наравно, треба да буде добро припремљен и да се одржи у тренутку и на месту који буду одговарали обојици председника“, истакао је Лавров.
„Као што знате имао сам у Бону дуготрајан разговор с државним секретаром САД (Рексом Тилерсоном). Сигнале ће, мислим, анализирати политичари. Чуо сам то да САД желе да сарађују с партнерима у решавању оних међународних проблема који забрињавају Вашингтон. А, као што сам већ рекао, ми чекамо да буде коначно формиран тим који ће се бавити америчком спољном политиком. Тада ћемо већ моћи да у оквиру професионалних контаката видимо какве ће конкретно обрисе добити те иницијативе и ти приступи општег карактера које је изговорио председник, и данас потпредседник“, рекао је Лавров.
Све стране дужне да поштују споразум с Ираном
Шеф руске дипломатије је навео да је с Тилерсоном у Бону разговарао и о иранској проблематици.
„Разговарали смо о Ирану, као што смо разматрали и сва друга кључна међународна питања. Полазимо од тога да заједнички свеобухватни план деловања, који решава проблем иранског нуклeарног програма, остаје на снази. Америчка страна наставља да учествује у надгледању испуњавања овог документа заједно с другим учесницима у споразуму“, рекао је Лавров новинарима у Минхену.
Руски министар је додао да се данас у Минхену састао и с председником Међународне агенције за нуклеарну енергију Јукијом Аманом, који је потврдио да надгледање поштовања споразума показује да Иран испуњава своје обавезе.
„Полазимо од тога да ће тако бити и надаље. Али и остали учесници треба да испуњавају своје обавезе из споразума, које подразумевају и потпуно укидање забране економске сарадње и других веза с Ираном“, истакао је Лавров.
Лавров је додао да се пред почетак заседања Минхенске конференције о безбедности поздравио с потпредседником САД Мајклом Пенсом, али да нису имали одвојен разговор.