На конференцији је речено да је коалиција СНСД—ДНС—СП чврсто опредељена за очување Дејтонског мировног споразума и права и обавеза које Република Српска има по том споразуму, а који обавезује и други део БиХ, али и заједничке институције формиране Анексом 4 односно Уставом БиХ, преноси РТРС.
Након састанка, лидери тих трију странака, Милорад Додик, Марко Павић и Петар Ђокић, казали су да је бошњачко-муслиманска ревизија пресуде против Србије, у режији Бакира Изетбеговића, а све у име БиХ, недвосмислен доказ да је бошњачка политичка, интелектуална и верска елита антисрпски оријентисана и да је то наставак злоупотребе БиХ у бошњачке сврхе.
Због тога је, сматрају они, неопходно покренути кривични поступак против Изетбеговића пред правосуђем Републике Српске или Федерације БиХ због подривања Устава БиХ.
Председник СНСД Милорад Додик рекао је да је најава подношења захтева за ревизију пресуде покушај злоупотребе и једна у низу мера којом се настоји оспорити Република Српска, као и да намера о покретању ревизије није одлука двојице чланова Председништва БиХ већ одлука Бакира Изетбеговића и има лоше намере.
„Бошњаци, ако желе да БиХ успе, морају да схвате да постоји српски народ и да би требало функционисати у складу са Дејтонским споразумом“, рекао је Додик и нагласио да Изетбеговић својим понашањем ризикује функционисање и постојање БиХ.
Он је казао да очекује да већ у уторак, 21. фебруара, буде одржана седница НСРС, на којој ће се разматрати укупан положај Српске и актуелна политичка питања и бити прецизирани даљи кораци, али и показан јединствен став према оваквим намерама.
Председник ДНС Марко Павић рекао је да смо „свакодневно сведоци све теже политичке кризе у БиХ“, чији је генератор бошњачка политика, као и да брине што нико из Међународне заједнице не покушава да осуди и спречи такву политику.
„На сцени је жртвовање мира. Ревизија неће проћи на суду јер нема аргумената“, рекао је Павић.
Коалиција СНСД—ДНС—СП сматра да је неопходно што пре сазвати састанак свих лидера политичких партија из Републике Српске, на ком би се расправљало о актуелној политичкој кризи изазваној самовољом бошњачког члана Председништва, али и о осталим питањима која оптерећују функционисање заједничких институција.
На том састанку изразило би се очекивање за заједнички састанак са руководством Републике Србије, како би и Република Србија, као један од гараната Дејтонског споразума, била упозната о ситуацији у функционисању институција БиХ и недвосмисленом кршењу Дејтонског споразума.
„Сагласни смо да се што хитније сазове седница Народне скупштине на којој би се конципирале политике РС у заједничким институцијама БиХ и донели обавезујући закључци о деловању представника Републике Српске у заједничким институцијама БиХ. Интересе Републике Српске потребно је артикулисати у највишем законодавном телу Српске и спроводити их у заједничким институцијама БиХ“, закључено је на састанку.
Лидери владајуће коалиције у Српској оценили су и да треба сазвати седницу Сената Републике Српске како би се о овој кризи, али и њеном превазилажењу, изјаснила и академска заједница Републике Српске, која је укључена у ово саветодавно тело.