Према извештајима медија, Маћеревич је забранио генералима пољске армије да се директно обраћају председнику који је, према пољском Уставу, уједно и врховни командант пољских оружаних снага.
Пољски политичар и новинар Маријуш Олсевски рекао је за пољски „Спутњик“ да је одлука министра вероватно повезана са текућом политичком борбом унутар Партије закона и правде уочи предстојећих избора.
„Односи између председника и Министарства одбране директно се уклапају у неповољну климу која тренутно постоји унутар оружаних снага Пољске. Стално се бавимо политиком, а војсци је заправо потребан мир, рад и модернизација. Требало би да буде што мање политике у војсци, а увлачење генерала у компликоване ситуације са врховним командантом, односно председником је, најблаже речено, неприхватљиво“, рекао је он.
Олсевски је такође приметио да ова политика, која мало ради на побољшању домаће и спољне безбедности Пољске, треба што је пре могуће да се оконча, а тренутно је једина особа која може да реши ову ситуацију Јарослав Качињски, председник Партије закона и правде.
У међувремену, чини се да активност Маћеревича, која је довела до тога да током прошле године 26 врховних генерала из разних грана пољске војске изгуби своје позиције, изгледа представља део методе министра за вођење војске „користећи кризу“.
„Потребно је да се створи привид хаоса да би се прикрила његова неспособност да контролише организам велик као пољска армија. Све програми модернизације су замрзнути. Све оно што је пољској војсци најпотребније — авиони, хеликоптери, модерни борбени тенкови, начин да се створи права модерна војска која се састоји од обучених војника и компетентних официра — увек бива потиснуто у други план. Животне потребе се стално замењују неком секундарном политичком лудоријом која чине лошу услугу Пољској“, објаснио је он.
Настављајући са помињањем „хаоса“, он је подсетио на Операцију ХАОС, амерички програм унутрашње шпијунаже који је спроводила ЦИА ’60-их са задатком да разоткрије могуће стране утицаје на студентски антиратни покрет.
„Циљ операције ХАОС било је шпијунирање великог дела америчког друштва. Операција је погодила око 300.000 људи, а израђено је 7.000 личних евиденција. Али на крају нису добили ништа. Није било никакве завере, иако су успели да спроведу истрагу. Сада се Операција ХАОС изводи на пољском тлу“, закључио је Олсевски.