Представници Украјине у Савету безбедности Уједињених нација блокирали су званично саопштење тог тела о смрти сталног представника Русије при УН Виталија Чуркина.
То је гест који не само да нарушава дипломатску праксу, већ изазива гађање код сваког иоле пристојног човека. Објашњење украјинског шефа дипломатије Павела Климкина да Украјина не намерава да се у вези са смрћу Чуркина придржава става „о покојнику све најбоље“, још је бедније и баналније од геста у Савету безбедности.
Kako posiješ tako i požanješ…
— Damir Masic (@damirmasic) February 20, 2017
Možda bi prigodniji scenarij bio da mu se ruka osušila.
Kako god, pravda stiže! https://t.co/wMfcJJSoyq
А да примитивци који сеире над туђом смрћу не долазе само из Украјине, показао је једна пример из нашег комшилука. Посланик парламента Федерације БиХ и политички директор СДП-а Дамир Машић на друштвеној мрежи Твитер „прославио“ је Чуркинову смрт, зато што је 2015. године био против британског предлога резолуције о Сребреници.
Он је у твиту уз вест да је Чуркин преминуо навео следеће: „Како посијеш тако и пожањеш… Можда би пригоднији сценарио био да му се рука осушила. Како год, правда стиже!“
Витешки о маестру
А да политичко непријатељство, па чак ни ратови не би смели да буду сметња исказивању основне људскости и поштовања елементарних норми бонтона и лепог кућног васпитања, примера је много.
У конкретном случају, бивша представница САД при УН Саманта Пауер изјавила је да је Виталиј Чуркин био изузетно брижан човек и маестро дипломатије који се залагао за сарадњу Москве и Вашингтона.
Devastated by passing of Russian UN Amb Vitaly Churkin.Diplomatic maestro &deeply caring man who did all he cld to bridge US-RUS differences
— Samantha Power (@SamanthaJPower) February 20, 2017
„Очајна сам због смрти сталног представника Русије при УН Виталија Чуркина. Био је маестро дипломатије и изузетно брижан човек који је радио све што је могао како би се превазишле несугласице између САД и Русије“, написала је она на свом налогу на Твитеру.
И висока представница за спољну политику и безбедност Федерика Могерини је у писму упућеном руском министру спољних послова Сергеју Лаврову упутила саучешће и навела да је са Чуркином Русија изгубила једног од својих најеминентнијих дипломата.
„Лично сам ценила његово огромно искуство и његову отвореност, који су исказани у разним приликама… Као стални представник Русије у Њујорку играо је водећу улогу у Савету безбедности УН више од десет година. Био је важан саговорник и за ЕУ у многим питањима која су од кључног интереса за Унију у УН, укључујући и она о којима се ЕУ и Руска Федерација нису овек слагале“, навела је Могеринијева.
Људи и нељуди
У блиској прошлости, по окончању ратова за југословенско наслеђе, имали смо слично понашање и између некад зараћених страна. Тако је Слободан Милошевић изразио саучешће породици и хрватском народу поводом смрти његовог ратног непријатеља Фрање Туђмана.
После убиства српског премијера Србије Зорана Ђинђића, телеграми саучешћа стизали су из свих бивших југословенских република, без обзира на мање-више нерашчишћена питања са Србијом.
Телеграм сучешћа тадашњег хрватског председника Стјепана Месића поводом смрти патријарха Павла, у светлу актуелних хрватско-српских односа, данас изгледа као врхунац политичког бонтона.
Кад смо већ код покојног патријарха Павла, вреди подсетити на његове речи због којих је уживао поштовање и код српских „непријатеља“ и код српских непријатеља: „Нама је боље да нестанемо као људи, него да опстанемо, биолошки да преживимо као злочинци и нељуди“.
Зато је и твит Дамира Машића представља повратак у претцивилизацијско доба (варварство). О носиоцима власти у Украјини да не причамо.