„Питање о којем се расправља је чисто правно питање. Ради се о избору у вези са употребом законског права које даје Међународни суд правде о предмету који је у пуној надлежности тог суда“, наведено је у саопштењу, преноси Фена.
Истакнуто је да то није политичко питање, као и да Управни одбор ПИК-а не може утицати на питање о којем се расправља.
„Зато је амбасадор Турске одлучио да не подржи параграф изјаве амбасадора Управног одбора ПИК-а, која је усвојена 23. фебруара“, саопштено је из Амбасаде Републике Турске.
На ванредној трочасовној седници ПИК-а, која је раније одржана у Сарајеву, чланице тог тела донеле су заједничку изјаву у којој је изражена забринутост због озбиљне политичке ситуације до које је у БиХ дошло као резултат иницијативе да се поднесе захтев за ревизију пресуде.
Амбасадор Русије у БиХ Петар Иванцов, који је и тражио ову седницу, потврдио је да су представници Турске издвојили своје мишљење из једног параграфа заједничке изјаве, пренела је Фена.
„Такво мишљење изнели су на параграф који се односи на забринутост тренутним стањем у држави и доношење једностраних одлука“, истакао је Иванцов.
У саопштењу ПИК-а се наводи да су амбасадори изразили забринутост због могућих последица које би та политичка ситуација могла оставити на функционисање Председништва, Парламента и Савета министара БиХ, те позвали да се крене ка побољшању целокупне политичке атмосфере у земљи.
„Сви политички лидери треба да се уздрже од једностраних потеза и врате принципима компромиса, дијалога и консензуса при доношењу одлука, као и поштовању устава БиХ, институција и владавине права“, наводи се у саопштењу.