Када ће бити формирана Заједница српских општина било је главно питање на јучерашњој седници Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије. Формирање ЗСО није се десило ни на Сретење иако су политички представници Срба са КиМ најавили да ће на тај празник сами да оснују Заједницу уколико косовски Албанци на то не пристану.
Формирање ЗСО било је и тема разговора шефа Канцеларије за КиМ Марка Ђурића и руског амбасадора у Београду Александра Чепурина. Србима на Косову и Метохији неопходно је што хитније омогућити да у садејству са Београдом формирају заједницу српских општина, у складу са договорима постигнутим у Бриселу, сагласили су се.
И европарламентарка Тања Фајон, у разговору са председником Српске листе Славком Симићем „изразила је наду да ће се ускоро представницима Српске листе и Управљачком тиму омогућити несметан рад на изради статута Заједнице српских општина“ и „позвала политичке представнике Срба да активно учествују у раду Скупштине и Владе, како би оживели институционални живот који без српских политичких представника нема политичку и институционалну циркулацију“, стоји у саопштењу Српске листе.
До формирања ЗСО није дошло због опструкције албанске стране, а стрпљење косовских Срба је при крају, кажу саговорници Спутњика.
Демонстрирамо конструктивност и жељу да се то (формирање ЗСО) уради на прави начин и у сагласју и договору са свима, објашњава заменик косовског премијера и један од водећих политичких представника косовскометохијских Срба Бранимир Стојановић.
„Наравно, то не значи да ћемо бесконачно чекати и да нећемо у неком другом краћем року, неког другог датума који бисмо одредили, кренути да самостално формирамо Заједницу. Наше стрпљење је при крају, без обзира на то што заиста показујемо да имамо пуно разумевања за политичку кризу која постоји међу косовским Албанцима. Верујем да је све мање људи који сматрају да треба да даље чекамо, и да треба самостално кренути у тај процес“, каже он.
Иако наглашава да је стрпљење српске заједнице при крају, Стојановић не би, како каже, излазио са новим датумима и повлачењем црвених линија, иако има пуно људи који желе да се што пре одреди датум за формирање ЗСО. У Српској листи се свакога дана разговара око тога и врше се консултације са Београдом, каже Стојановић.
„Свакако можете очекивати да се наредних недеља врло конкретно изађе са информацијом који је тај последњи рок који ће Српска листа испоставити, до ког ће чекати да се Албанци покрену и да кренемо у имплементацију Заједнице“, закључује он.
Према речима председника скупштинског Одбора за КиМ Милована Дрецуна, до формирања ЗСО још није дошло зато што Приштина одбија да испуни обавезе које су договорене. Привремене косовске институције покушавају да из формирања ЗСО искључе Београд, на све начине врше опструкцију и на све начине покушавају да избегну формирање ЗСО, праве серију инцидената како би заоштриле односе и покушавају да направе ново проблематично жариште — поље енергетике, каже Дрецун.
„Што се тиче нас и упозорења да ће Срби, ако Приштина не испуни свој део обавеза, бити принуђени да сами формирају ЗСО у складу са Бриселским договором и да ћемо их чекати до Сретења, на то не треба гледати као на чврст датум. То је била јасна и снажна порука Београда да Приштина почне да ради оно што треба да ради по договору. За даље кораке — видећемо. Најједноставнији начин био би да Приштина одради оно што треба да одради по договору који је постигнут у Бриселу“, каже Дрецун.
Он додаје да не би требало одређивати црвене линије што се тиче термина за формирање ЗСО јер Србија није страна која у сваком тренутку може да наметне своју вољу и да заштити интересе на КиМ, поготово јужно од Ибра.
„Морамо да водимо рачуна о безбедности нашег народа, а безбедност зависи од понашања Албанаца. Морамо да водимо рачуна да не будемо проглашени дестабилизирајућим чиниоцем, па да опет сав притисак да буде усмерен ка нама. А морамо да јачамо нашу позицију да ми можемо да извршимо довољно снажан притисак да Приштина формира Заједницу. У овим условима морамо да будемо стрпљиви, да јачамо нашу позицију и да убедимо већи део међународне заједнице да је Приштина та која намерно неће да формира ЗСО, и да онда створимо амбијент, ако Приштина већ неће да одради свој посао, Заједницу да формирамо сами“, каже Дрецун.
Због тога, према његовом мишљењу, не треба одређивати црвене линије када су у питању термини за формирање ЗСО, већ да је најважније да Заједница буде формирана. Када буде формирана, закључује Дрецун, ЗСО ће бити незаобилазан фактор у односима на КиМ, тиме ће положај српског народа бити значајно ојачан и тиме ће се држава Србија вратити на КиМ.