„На седници Председништва БиХ рекао сам да правимо једну невероватну политичку грешку. Ја мислим да то није требало да се уради на овај начин. Ако су желели да поднесу ревизију, то је требало урадити на један системски начин. Овако је испало да је то урадила једна особа, једна странка или један народ, што је врло лоше. Ко може да каже да други или трећи народ неће нешто слично да уради и образложи то сличним аргументима“, рекао је Човић новинарима у Мостару.
Наводећи да није хтео претерано да се меша ту причу, Човић је нагласио да „не може да се оде у име БиХ и разговара и заузме став једног народа“.
„Без обзира на то шта један народ мисли о страдањима у рата, о томе ће суд доносити ставове, и њих морамо безрезервно да подржавамо, а да у ходу мењамо шта ако можемо. Исто то мислим и о Хашком трибуналу који фактички не постоји. То је место око ког не би требало да буде сумње“, навео је Човић.
Он је нагласио да јуче на седници Председништва БиХ није желео да стане ни на једну страну и да уради оно што је урађено 4. октобра 2002. када је Председништво само два дана пред изборе донело одлуку о именовању Сакиба Софтића за правног агента БиХ пред Међународним судом правде у Хагу по тужби БиХ против Савезне Републике Југославије.
„Тада су допуном дневног реда покојни Јозо Крижановић и Бериз Беликић прегласали српског члана Председништва“, подсетио је Човић.
Он сматра да се формално-правно неће ништа десити према институцији где је ревизија предата, јер ће институције унутар БиХ имати комуникацију са судом.
Што се тиче политичке ситуације која је проузрокована покретањем ревизије, Човић је оценио да је криза крајње озбиљна и да је „неко стално негује“.
„И досад смо имали кризе, али нисмо имали овакве слике и реторику. Виели сте први пут и став ПИК-а. Мења се однос према проблему и иницијаторима одређене активности. Ми морамо хитно да изађемо из ове ситуације иако то неће бити лако“, оценио је Човић.
Он је додао да је Председништво БиХ за медије „пукло“, али да је „то много другачије и много романтичније у стварности од онога што се представља медијима“, и да је зато веома оптимистичан.
Човић је реко да ће током идуће недеље почети да функционише и Савет министара, као и да би проблема могло да буде у Парламентарној скупштини БиХ, јер тамо не постоји класична парламентарна већина.
На питање верује ли да ће Савез за промене напустити власт на нивоу БиХ, Човић каже да њему остаје да им верује или не верује. „Неће се нико лако одрећи позиције коју је тешко изборио“, каже Човић.
Он је рекао да ће разговарати са председницима странака и најавио да ће током следеће недеље бити организовани састанци страначких делегација како би дошло до стабилизације ситуације.
Човић је подсетио и да је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини у среду у БиХ и да ће он инсистирати да европски пут БиХ не сме да се заустави и да БиХ треба да добије кандидатски статус ове године.