Доналд Трамп је постао председник јер разуме амерички народ и оно што се догађа у свету боље од својих конкурената, сматра аутор текста.
Буш и Обама увукли су САД у неколико крвавих сукоба, а Трамп је свестан да су људи уморни од бесконачних ратова. Он је, такође, предложио нову спољну политику која подразумева сређивање односа с Русијом.
Управо за овакав план гласали су Американци. Трампу, ипак, неће дозволити да оствари партнерство с руским председником, ако се имају у виду размере „антипутиновске параноје“, наводи колумниста.
Он подсећа да се сенатори Џон Мекејн и Линдзи Грем не устежу у изразима када се поведе разговор о Русији.
„Какав празник дипломатије“, ироничан је аутор текста. Он наглашава да ће Трампу бити веома тешко да побољша односе с Москвом јер чак и чланови Републиканске партије саботирају његове напоре.
Амерички медији су, судећи по свему, одлучили да униште Трампа својом реториком о „агенту Кремља“, а демократе желе да му се освете због неуспеха Хилари Клинтон.
„И ова епидемија русофобије поништава напоре да се нормализују односи. Да би одговорила на сталне нападе и покушаје да се Бела кућа окарактерише као ’Путинова пудлица‘ (тако је Трампа назвао лист ’Њујорк тајмс‘), председникова администрација је принуђена да заоштри реторику на рачун Русије“, наводи аутор текста.
Поставља се питање: ако не буде побољшања односа с Москвом, куда ће ова агресивна политика одвести Вашингтон. Шта је коначни циљ те озлојеђености и непријатељства америчких политичара према Москви, због чега НАТО повећава снаге у близини руских граница? Да ли ће заиста тај други хладни рат постати стварност, пита се новинар.
Аутор текста се нада да у Трамповом тиму има људи који ће му рећи да је неопходно да се успротиви „таласу русофобије“. „Други хладни рат могао би да се заврши потпуно другачије од првог“, упозорава аутор.