Раније је Порошенко обећао да неће оставити становнике Крима „без подршке“ и оптужио Русију за кршење људских права на полуострву. Међутим, Балбек наводи да становници Крима више воле да су без мешања Кијева.
„Кримљани би били захвални када би их Порошенко оставио на миру, без његове наметљиве бриге и пажње. Становници полуострва већ су искусили Порошенкову тзв. подршку 2014. када је прекинуто снабдевање водом Северног кримског канала и уведена блокада прехрамбених производа против становника Крима“, рекао је Балбек подсећајући на догађаје из недавне прошлости.
Он каже да се врхунац неприхватљивог понашања Кијева догодио 2015. када је Крим остао без струје током зимских хладноћа.
„То је разлог зашто би становници Крима више волели да Порошенко не показује своју очинску бригу за полуострво“, закључио је политичар.
Снабдевање Крима електричном енергијом преко Украјине прекинуто је у ноћи 22. новембра 2015. године, када су екстремисти у јужној Украјини дигли у ваздух стубове далековода, чиме је регион од око два милиона становника остао у мраку.
Москва је морала да поправи енергетску кризу на полуострву тако што је на брзину изградила неколико далековода, повезујући ову област са електричном мрежом са Русијом. Прва два вода из руског Краснодарског краја завршена су у децембру 2015. године, а трећи у априлу 2016.
Крим се ујединио са Русијом након референдума 2014, када је скоро 97 одсто становништва региона гласало за поновно уједињење. Након гласања, Европска унија и Сједињене Америчке Државе су Русији наметнуле неколико рунди санкција, оптужујући Москву за „анексију“, што су руске власти у више наврата негирале, уз резоновање да су становници Крима гласали за поновно уједињење са Русијом и да њихов израз воље мора да се поштује.