„Недостају нам гласови Српске листе да би демаркација могла да прође, затим имамо и тврдоглаву опозицију која неће да гласа за демаркацију“, рекао је Гецај приштинским медијима.
Он, међутим, истиче да постоје индиције да ће се Српска листа вратити, и да ће на тај начин добити потребне гласове, преноси РТС.
За ратификовање споразума потребно је минимум 80 гласова, што су две трећине посланика. Такође, потребне су две трећине гласова мањинских заједница.
Приштински медији пишу да ће неуспех разграничења, значити „увертиру“ за превремене парламентарне изборе на Косову, а као датум њиховог одржавања помиње се крај маја.
Опозиција се противи постојећем предлогу за демаркацију, јер, како тврди, Косово остаје без 8.000 хектара територије.
Извештај независне комисије која је требало да утврди чињенично стање око разграничења, и закључак да Косово не губи територију у разграничењу са Црном Гором, није померио супротстављене позиције власти и опозиције.
Разлике постоје и међу представницима владајуће коалиције. Док из Демократског савеза Косова инсистирају да се ово питање нађе што пре у скупштини, јер је успех у разграничењу један од услова за визну либерализацију са ЕУ, из Демократске партије Косова као да не журе са овим питањем.
Упркос томе што истиче да је демаркација „нужна“ за одобрење визне либерализације, председник парламента Кадри Весели, истовремено и председник ДПК, јавно не упире прстом на посланика његове партије, иако је велики број њих најавио да ће гласати против предлога разграничења.
Аналитичари стога истичу да су превремени избори засад једини начин да се добије нова структура која би се изнова, са новим легитимитетом, суочила са питањем разграничења са Црном Гором.
Извор: Танјуг