Сумње америчког председника Доналда Трампа у спремност финансирања од стране НАТО партнера, према његовим речима, требало би искористити као шансу да се средства уложе у војску ЕУ.
„Верујем да би било добро за Европу да каже зашто би морала да буде део НАТО-а. Направимо европску одбрамбену војску, погледајмо како можемо да обезбедимо нашу одбрану“, казао је Штрахе у интервјуу агенцији АПА.
Иступање из НАТО-а и његова замена одбрамбеним савезом и војском ЕУ био би, средњорочно, како сматра, исправан пут.
„Алтернатива је да се под америчком геостратешком командом, која има које год интересе, улаже у нешто и финансира америчка војна индустрија“, нагласио је Штрахе.
Преко посебне европске војске, како истиче, можда би могле да се привуку оне државе које не желе да икада буду део НАТО-а, а које су спремне да учествују у европском одбрамбеном пројекту.
„Јасно кажем одбрамбени, а не пројекат за напад“, подвукао је Штрахе.
И Аустрија би, према његовом мишљењу, могла да учествује у војсци ЕУ, наравно уз очување неутралности.
„Неутралност не би требало никада укинути“, додао је он.
Војска ЕУ би, према њему, требало да има и нуклеарно наоружање.
„Наравно је и то део европске одбрамбене политике“, јасно је истакао Штрахе указујући на већ постојеће арсенале нуклеарног наоружања, као, на пример, у Француској.
Истовремено се залаже, у основи, за свет без нуклеарног наоружања.
Заједничка одбрамбена политика ЕУ, каже Штрахе, није у супротности са оним што траже ФПО и друге популистичке странке Европе које желе мање централизма и више националних надлежности.
„ЕУ као федерални савез има успех и будућност. То је економска унија, а та економска унија је мировна унија. То значи да имамо два одлучујућа задатка — регулисање привреде и одбране. То су два стуба“, објаснио је он.
Штрахе је уједно упозорио да се ЕУ критикама на рачун Русије и новог председника САД све више сама доводи у „офсајд позицију“.
„ЕУ почиње да се изолује. Доживљавамо да се ЕУ позиционира против Путина. Истовремено, ЕУ се ставља на супротну страну у односу на председника Трампа и делује после ’брегзита‘ и против Велике Британије“, рекао је Штрахе, додајући да жели да се конфликтна ситуација са Москвом реши дипломатским средствима и да је потребно решити питање санкција.
Према његовим речима, у интересу је снажне континенталне Европе размишљање о зони слободне трговине са Русијом.
Извор: Танјуг