Председник Републике Српске представиће Москви развој политичке ситуације у БиХ, пре свега у Републици Српској. Намера ми је да их упознам са чињеницом да је Српска стабилна, без обзира на огромне притиске којима је изложена у континуитету, да проналазимо начине да одговоримо на економске и социјалне изазове, а у политичком смислу задржавамо стабилност кроз рад институција, каже Додик.
"Упознаћу их са главним проблемом у функционисању заједничке државе БиХ, која је сада најбруталније нападнута активностима бошњачко-муслиманске политичке елите предвођене Бакиром Изетбеговићем који у континуитету проводи политику негације Републике Српске, увек тражећи нове замке. Сад је то ревизија тужбе за геноцид против Србије, а раније је постојала иницијатива да се у Савету безбедности донесе резолуција која би Србе означила геноцидним. Још једном ћу захвалити Русији што до тога није дошло. Биће ово разговор пријатеља“, каже Додик.
Председник Српске подсећа на подршку Русије у спречавању покушаја Бошњака да покрену ревизију тужбе против Србије. Он истиче да је управо руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов сазвао тим поводом састанак Савета за имплементацију мира. Захвални смо руској страни што је имала осећај за тренутак и што је иницирала овакав састанак, каже он.
„Први пут да се на било који начин о поступцима Бошњака огласи неко међународно тело. Без обзира на то што је то по нама било благо, захваљујући њему дошли смо до позиције да коначно, изузимајући глас Турске, дошло до одређеног јединства. Људи су просто морали да виде да је то прекршај свих правила и процедура, где је Бакир Изетбеговић одлучивање из зграде Председништва пренео на Већницу. То није случајно, тамо не само да постоји табла која означава да су Срби геноцидни, већ је читаво обавештајно одељење смештено у тој згради. Оно је наставак ратног АИД-а, безбедносне структуре коју је формирао његов отац. Захвални смо амбасадору Иванцову, потпуно сам сигуран да је то било координирано с Москвом, и за то ћу се захвалити“, каже за Додик за Спутњик.
Он истиче да ће саговорнике у Москви информисати да Република Српска наставља са политиком неодобравања санкција према Русији, без обзира на то што се сваки пут јављају нови притисци да се БиХ томе придружи. Чврст став Републике Српске је да то не учини, каже Додик и додаје да ће у Москви биће речи и о економским темама.
„Јако нас интересује позиционирање око гасовода који би требао да дође у регион. Ми желимо да будемо део тих решења. Разговараћемо и о недавном састанку који је господин Лавров имао са председницом Хрватске Колиндом Грабар Китаровић, на коме се говорило о рафинерији у Броду. Хрватска страна упорно настоји да прикаже проблем који не постоји и да тако анимира не само њихове органе већ и европске“, каже Додик.
Додик ће, током боравка у Москви, поред разговора са руским званичницима, 2. марта одржати и предавање на Московском државном институту за међународне односе. Организатори предавања су Балкански клуб МГИМО, а догађај је подржало и Представништво Републике Српске у Русији.