Ситуација с ДАЕШ-ом је веома занимљива. Тако, Станислав Тарасов, стручњак за Блиски исток и Кавказ описује новонасталу ситуацију. Он сматра да повлачење ДАЕШ-а у герилу не значи крај рата, те да ће бити нових сукоба у Сирији — како политичких, тако и војних.
„САД тек планирају да започну ’праву‘ борбу против ДАЕШ-а, припремају планове, траже савезнике, а Ел Багдади одједном признаје пораз. Да ли то значи да је Трамп већ победио? Наравно да не. Прво, водећу улогу у борби против ДАЕШ-а су играле руске, турске и иранске снаге, поготово у Сирији. Друго, ситуација је много компликованија, јер се на сиријској и ирачкој територији налази до сто различитих терористичких група. У том смислу, не био требало прецењивати изјаву једног од лидера терориста. Наравно да је то добра вест. Повлачење снага лојалних Ел Багдадију води ка смиривању ситуације — ова изјава ће обесхрабрити многе терористе, јер она омаловажава саму идеју ДАЕШ-а“, каже Тарасов.
Руски стручњак наглашава да су групе које и даље функционишу на територији Сирије под контролом земаља региона.
„ДАЕШ одлази у прошлост, али остају проблеми новог државног уређења Сирије, поделе на зоне утицаја, конципирања новог устава земље, расписивања избора. То је само почетак пута“, каже Тарасов.
Да ли оваква порука Ел Багдадија наговештава дефинитиван крај ДАЕШ-а, питали смо и стручњака за Блиски исток Слободана Јанковића са Института за међунаронду политику и привреду. Он је још крајем прошле године у нашем програму указао да ће ово бити погубна година за ДАЕШ.
„Имали сте ситуацију да је та терористичка формација опстајала само зарад помоћи коју је имала од других држава Блиског истока. Конкретно — од Саудијске Арабије, Катара, Уједињених Арапских Емирата. Друго, имали су сарадњу са Турском до пре неколико месеци и имали су подршку САД. Пошто је Русија са сиријским снагама нанела велики пораз ДАЕШ-у, прво су САД одлучиле, а онда и други, да не допусте да све заслуге припадну Русији и Башару ел Асаду, па су и они кренули у обрачун“, каже Јанковић.
Он објашњава да се никада није постављало питање да ли може да опстане ДАЕШ, јер у том војном сукобу та терористичка организација нема снаге да издржи сукобљавање са неком озбиљном војном силом.
За Ел Багдадијеву најаву герилске фазе ратовања Јанковић је рекао да се и са герилом може обрачунати.
„Та герила може да постоји неко дуже време, а да би постојала мора да има подршку у народу. У Ираку је специфична ситуација. Тамо су сунити који су се после више деценија владања нашли у подређеном положају видели у ДАЕШ-у неку врсту савезника, могућности да се они за нешто опет питају и бројни официри ирачке државе су им у томе помогли. Дакле, турска герила може да опстане у Турској зато што има подршку код одређеног дела курдског народа, без тога нема им помоћи. Мислим да у случају ДАЕШ-а не можемо да говоримо о тако нечему дугорочно. Наравно да ће они краткорочно опстати, биће диверзија, терористичких напада али мислим да не могу да опстану“, каже Јанковић.
Он упозорава да тероризам неће бити искорењен. Могуће да ће постојати још покрета и група са таквом идеологијом, али у сваком случају ово је крај тзв. Исламске државе, закључује Јанковић.