Генерал сер Адријан Бредшо, држављанин Велике Британије, навео је да би „међународна дезинформациона кампања“ преко сајтова као што су Спутњик и РТ, такође могла да буде укључена у НАТО-ову дефиницију „напада“.
Према споразуму НАТО-а „оружани напад против једне или више (чланица) сматра се нападом на све“ и савезници могу да употребе било коју меру неопходну за одбрану. Последњих неколико година ово је проширено на сајбер-нападе и хаковање.
„То је политичка одлука, али се не доводи у питање да агресија, несумњива агресија, у области која није конвенционално ратовање, може да се подведе под члан пет“, рекао је Бредшо за „Тајмс“. Према члану пет, напад на једну државу-чланицу сматра се „нападом на све“. Он је даље навео да ће то ступити на снагу „када буде објављено“.
Бредшо је додао да је организација „прогласила сајбер за ратну област, поред ваздушне, поморске, специјалних снага и копнене“.
„Тешко је замислити неки будући сукоб без укљученог сајбер-елемента.“
„Није у питању само претња отвореног војног напада већ и низ других мера, укључујући тајне, паравојне и активности које нису војне, од којих ће неке координисати обавештајно оружје Русије“, рекао је Бредшо у јануару на догађају Савета за спољне послове.
„И нама као НАТО-у треба да буде подешена антена на знакове да се ова врста непријатељске активности дешава“, додао је он.
Његова изјава долази у време када демократе и неколико антитрамповских неоконзервативних републиканаца настављају да се боре да повежу чланове Трампове администрације са Русијом.
У јануару је републикански сенатор Џон Мекејн изјавио да је Русија већа претња за САД него ДАЕШ, и више пута поновио позиве бивше демократске кандидаткиње Хилари Клинтон за употребу војне силе против Москве.