„Не улазимо у трку у наоружању са Русијом и зато имамо двострани режим провере за оружје које они размештају“, рекао је Селва обраћајући се Конгресу.
Према његовим речима, уместо „трке у наоружању“ САД модернизују своје нуклеарне снаге мењајући постојеће системе „конкурентнијима“.
Стратешки бомбардери за 10 година неће моћи да превазиђу руске системе ПВО
Системи наоружања постављени на америчким стратешким бомбардерима за десет година неће моћи да превазиђу руску противваздушну одбрану и стога их треба модернизовати, изјавио је Селва.
Говорећи пред америчким Конгресом, генерал је истакао да су основа ваздушних стратешких снага САД, бомбардери Б-52, произведени 1950-их и ′60-их година, а крстареће ракете и бомбе које они носе 1970-их.
„Знамо да су они данас борбено-способни, али то више не можемо да допустимо. За десет година, ови системи оружја неће моћи да превазиђу противваздушну одбрану Русије, тако да постоји хитна потреба да се замене“, истакао је Селва.
САД и Русија су једине земље у свету које поседују такозвану „нуклеарну тријаду“: нуклеарне копнене, морске и ваздушне снаге.
О размештању руских крстарећих ракета
Министарство одбране САД оптужило је Русију за размештање копнених ракета средњег домета које су забрањене Споразумом о ликвидацији ракета средњег и малог домета (РСМД) из 1987. године.
Говорећи пред Конгресом, заменик председника Здруженог генералштаба америчке војске генерал Пол Селва рекао је да Русија нарушава „дух и циљеве“ споразума РСМД размештањем забрањених ракета.
„Овај систем сам по себи представља ризик за већину наших објеката у Европи и ми смо уверени да га Русија намерно размешта као претњу НАТО-у и објектима у зони одговорности НАТО-а“, рекао је Селва.
Он је такође изразио сумњу да ће се Русија „поново придржавати Споразума РСМД“. Он је додао да САД морају да „траже начине да врше притисак на Русију, да би се она поново придржавала Споразума“.