Ипак, постоји прећутни џентлменски договор — нежнији пол треба, колико год је могуће, штитити од опасности, нарочито на „врућим тачкама“.
Данас у Оружаним снагама звање официра има 3.000, а чин десетара 11.000 жена. Остале су редови, разводници, водници. Махом, жене у војсци раде у штабовима, техничким службама и служе у логистичким јединицама. У историји руске армије само једна жена је догурала до чина генерал-мајора.
Девојке у армију ступају добровољно и служе по уговору, док је део њих завршио војне школе и академије. Мотиви су различити. Једне у армију улазе из чисто патриотских разлога и жеље да служе отаџбини, а друге тражећи стабилност — пристојну и редовну плату, социјалну заштиту, сигуран кров над главом и друге повластице. Такође, у редове војске веома често ступају и жене војника или оне девојке које потичу из официрских породица.
„Пре свега, хајде да разјаснимо у каквим родовима војске служе жене. Углавном су то медицинске сестре и везисти. По мом мишљењу, најчешћи мотив због којег жене ступају у војску су редовни приходи и стабилност. Као друго, мислим да жене у војсци нису оптерећене амбицијама и каријерним растом, јер су свесне да немају баш пуно шансе да догурају до чина генерала. Међутим, ту се не ради о дискриминацији, равноправност полова постоји у руској армији, овде је реч о томе да су жене по природи нежнија бића од мушкараца и теже их је замислити на челу јединица, у рововима, у првим борбеним редовима. Осим тога, служење армије данас је понос и част. Жена-војник је много више цењена и поштована, него жена у цивилном свету. Можда ће звучати чудно, али у војсци има много мање грубости и непристојности него ван ње. Ово се барем односи на стару школу. Мене су професори учили да нико не сме да псује и говори ружне речи, тим пре у друштву жена“, каже за Спутњик војни експерт, пуковник Михаил Тимошенко.
Као и мушкарци, и жене у руској војсци пролазе комплетну војну обуку, која обухвата борилачке вештине, гађање из ватреног оружја, бацање бомби, минирање, управљање моторизованом техником…
Више од 700 жена-војника је било на ратиштима, али никада нису биле на првој линији фронта. Данас има и жена-војника које се налазе у руској бази у Сирији, где се Ваздушно-космичке снаге РФ боре против тероризма.
Ипак, руске жене су своју храброст на фронту историјски доказале. Учествовале су у грађанском рату (1917-1923), а око 800.000 жена је служило у совјетској војсци током Другог светског рата (1941-1945). Међу њима је било снајпериста, пилота, митраљезаца, али је већина обављало своје дужности у штабовима и болницама. После рата део је продужио службу у Оружаним снагама, али је њихов број био релативно мали.
Данас је војска институција која ужива највеће поверење грађана Русије. За Русе је служење армије постало питање части и дуга према отаџбини. Тај тренд није заобишао ни девојке.
Последњих година међу Рускињама влада огромно интересовање за упис у војне школе и академије. Рецимо, елитна Рјазанска висока ваздушно-десантна школа је 2008. почела поново да прима девојке. Тада је на једно место конкурисало 20 девојака. Од више од 500 кандидаткиња примљено их је само 20.
Генерално, критеријуми за нежнији пол за ступање у службу су исти као и за јачи пол. У зависности на које се место конкуришу оцењују се физичка спремност и психо-физичко здравље. Међутим, постоје и позиције које не захтевају велику физичку снагу и издржљивост, на таква места долазе лекари, правници, преводиоци, економисти…
Иначе, питање редовног служења војног рока за жене је више пута покретано. Последњи пут се о томе бурно дискутовало 2013. године. Закон није усвојен, а и многи војни експерти су сматрали да за тим нема потребе. Према њиховом мишљењу, Русија је, без обзира на демографске проблеме, у стању да формира Оружане снаге без регрутације девојака. Осим тога, земља се, за разлику од рецимо Израела, не суочава са сталном војном претњом, и мушкарци-војници су у стању да и сами елиминишу све претње које угрожавају националну безбедност земље.
Аналитичари су уверени да ће број жена-војника у војсци расти и прогнозирају да ће се до 2020. године њихов број удвостручити.
Оне данас у касарнама широм земље, од Калињинграда до Владивостока, прослављају Дан жена.
Mинистар одбране Сергеј Шојгу честитао им је 8. март. Он је навео да данас у Оружаним снагама има 326.000 жена, цивилног особља и војника. Шојгу је њихову службу назвао „часном, али тешком“ и пожелео им је да буду вољене.
Министар је посебно похвалио оне жене које данас раде у Сирији и испуњавају задатке у вези са антитерористичком операцијом и које пружају помоћ локалном становништву, као и медицинску помоћ свима којима је потребна.