Раније је агенција „Асошиејтед прес“ саопштила да је министар финансија Немачке Волфганг Шојбле оптужио Русију да води „пропагандни рат“. Према подацима агенције, министар је рекао да Москва покушава да подигне свој кредибилитет у свету уз помоћ „пропаганде“ и лажних вести које „од јутра до вечери“ наводно емитује РТ.
„Смешно је, наравно, да још једна лаж о РТ долази од немачког министра финансија. Да се кладимо ко је следећи, министар здравља или туризма“, изјавила је Симоњанова.
У последње време тема информационог рата са руским медијима прилично често се чује у европским земљама. У новембру је Европски парламент усвојио резолуцију у којој се говори о потреби за супротстављање руским медијима, при чему су као највеће претње у документу наведени „Спутњик“ и РТ.
Истог дана, експерт истраживачког центра „Друштво Хенри Џексон“ у парламенту Велике Британије, Ендрју Фоксал, представио је извештај у којем се говори о потреби да се јавности представе контакти Британаца са руским медијима или представницима руских власти.
У резолуцији коју је усвојио Европски парламент „Стратешке комуникације ЕУ као супротстављање пропаганди трећих лица“, чији се један број одредби граничи са предлогом да се уведе цензура на руске медије, тврди се да Русија, наводно, даје финансијску подршку опозиционим политичким партијама и организацијама у државама-чланицама ЕУ, користи фактор билатералних међувладиних односа за раздвајање чланова заједнице. За главне информационе претње Европској унији и њеним партнерима у Источној Европи у резолуцији наведене су агенција „Спутњик“, телевизија РТ, фонд „Руски свет“ и Савезна агенција при Министарству спољних послова Русије „Россотрудничество“.
Председник Русије Владимир Путин је, коментаришући усвајање ове резолуције, честитао новинарима РТ и „Спутњика“ на продуктивном раду. Он је тада истакао да овај документ сведочи о очигледној деградацији представе о демократији у западном друштву. Путин је истакао да рачуна на победу здравог разума и нада се да неће бити стварних ограничења за руске медије.