Џон Хантсман, искусни политичар и дипломата, познат је по томе што је својевремено критиковао политику ресетовања односа између САД и Русије.
Хантсман је радио у администрацији чак пет америчких председника. Био је и на функцијама првог заменика министра трговине, као и заменика трговинског представника САД, био је гувернер Јуте, а такође и амбасадор САД у Сингапуру за време администрације Џорџа Буша и у Кини за време Барака Обаме.
На место амбасадора у Сингапуру дошао је са само 32 године и тако је постао најмлађи амерички амбасадор у 100 година.
Педесетшестогодишњег Хантсмана називају и стручњаком за Азију и оцењују да му боље пасује позиција амбасадора САД у Кини него у Русији. У младости је био у мормонској мисији на Тајвану, говори кинески језик, а са супругом је усвојио и кинеску девојчицу. Иначе, отац је седморо деце.
Хантсман је 2012. године био један од страначких кандидата републиканаца на председничким изборима, али је претрпео неуспех, па је подржао Мита Ромнија, свог даљег рођака и такође мормона, који је на крају изгубио изборе од демократе Барака Обаме.
Он је прошле године подржао кандидатуру Доналда Трампа, али је касније после „сексистичког“ скандала прешао на страну његових критичара позвао своје страначке колеге да дају глас Мајклу Пенсу.
Такође, једно време Трамп је разматрао да ли да га именује за државног секретара.
„Трамп наставља своју предизборну кампању. Иако је он победио на изборима још 8. новембра, сада мора да придобије елиту, која је била против њега током целе предизборне кампање. Дакле, шта се овде дешава? Ханстман је дефинитивно један од бескомпромисних републиканаца. Он председава Атлантским саветом, који се због своје делатности никако не може назвати пријатељском организацијом према Русији, или организацијом која се залаже за побољшавање руско-америчких односа. Хантсман је мормон, бивши гувернер државе Јута. То је, између осталог, држава која је гласала против Трампа. Дакле, то је та рука коју Трамп сада пружа својим опонентима, у својој сопственој Републиканској партији. Што се тиче Русије, не видим ништа добро у његовом именовању за амбасадора у Москви. Хантсман никада није био позитиван у својим изјавама у вези са Русијом“, каже за Спутњик американиста Александар Домрин, професор на Вишој школи за економију.
Домрин такође истиче и да је Џон Хантсман представник и наследник богате породице, која у свом власништву има једну од највећих хемијских компанија на свету — „Хантсман корпорејшен“, која послује и у Русији. Стручњак упозорава да би у том смислу могло да дође и до „сукоба интереса“.
„Хантсман није на челу те корпорације и не може да буде, али на челу се налази његов брат. Та компанија има фабрику у Обнинску, и мрежу филијала у неколико градова Русије. Међутим, више забрињава то што је још у време Совјетског Савеза његов отац Хантсман Старији, оснивач те компаније, договорио изградњу две фабрике за производњу полистирена у Јерменији, у тада још совјетској Гјумри и у такође совјетској — Горловки. А где је данас Горловка? Горловка је сада под контролом Доњецке Народне Републике (ДНР). У принципу, ту има много личних интереса. Поред промовисања крајње конзервативних односа према нормализацији руско-америчких односа, он ће се бавити и промоцијом сопственог бизниса, а то се наравно тиче и те фабрике за производњу полистирена у Горловци. Хантсман ће све учинити да се та фабрика, и наравно ДНР, врате под контролу Кијева. Занимљиво, зар не?“.
Медији наводе да компанија Хантсманових запошљава око 15.000 људи у 24 земље света. Само током прошле године корпорација је имала приход од око 10 милијарди долара.
Став Кремља о овом питању је јасан — Москва ће поздравити сваког америчког амбасадора који је присталица идеје о успостављању дијалога између две земље.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да је избор амбасадора унутрашње питање САД, и да Русија не намерава да се меша.
Песков је такође скренуо пажњу на то да до сада није било званичних саопштења на ову тему, а да се све своди на писања медија, која се позивају на неименоване изворе.
Руски сенатор Алексеј Пушков, с друге стране, сматра да је председник САД Доналд Трамп окружен људима који не желе побољшање односа са Русијом. Између осталог, оценио је он, и Хантсман, који је предложен за дужност амбасадора у Москви, тешко да ће бити „голуб мира“.
Према његовим речима, кандидатура Хантсмана на место америчког амбасадора у Москви о многоме говори. На пример, наводи Пушков, он се налази на челу Атланског савета (од 2014. године), где је норма оштро критиковање Русије.
Уколико се обистине писања западних медија, Џон Хансман ће у Москви наследити актуелног америчког амбасадора Џона Тефта, којег је, 2014. године, на то место именовао тадашњи председник САД Барак Обама.