„Одлучили смо да радимо са тим компанијама, да им омогућимо ексклузиван приступ неким техничким детаљима које имамо, како би се избегле неприлике“, рекао је Асанж на онлајн-конференцији за медије.
Асанж је признао да су технолошке компаније затражиле више детаља о системима ЦИА за сајбер-шпијунажу чије постојање „Викилилкс“ тврди да је обелоданио објавивши у уторак велики број обавештајних података за које наводи да су процурели из америчке Централне обавештајне агенције.
ЦИА засад није ни потврдила ни негирала аутентичност тих података.
Асанж је данас, обраћајући се путем Фејсбука уживо из амбасаде Еквадора у Лондону где живи од 2012, оптужио ЦИА за „погубну неспособност“, јер је чувала хакерске тајне на једном месту.
„Ово је историјски чин погубне неспособности, када неко створи такав арсенал и онда све чува на једном месту“, закључио је оснивач „Викиликса“.
Агенција Ројтерс наводи да „Викиликс“ није објавио све податке о програмима који би били потребни за хаковање телефона, компјутера и телевизија повезаних са интернетом.
У уторак је „Викиликс“ објавио око 9.000 докумената за које тврди да су део огромне количине података процурелих из ЦИА, описавши их као досад најобимније објављивање тајних обавештајних података.
Документа показују да је ЦИА произвела више од 1.000 штетних компјутерских система — вируса и других програма који могу да се инфилтрирају и преузму контролу над личном електроником, тврди „Викиликс“, док је ЦИА данас оптужила ту медијску организацију да помаже америчким ривалима и угрожава безбедност Американаца.
Извор: Танјуг