Овај званичник је прецизирао да би НАТО морао да „размотри свој ниво одлучности према овим снагама, посебно у погледу изградње капацитета“.
Лист такође наводи да стручњаци за безбедност тврде да инсистирање на трансформацији косовских снага безбедности у војску само путем амандмана на закон, а не променом устава, може да наштети односима са САД.
Лист наводи оцену бившег заменика изасланика УН током преговора о статусу Косова у Бечу, Алберта Роана да су „косовске снаге безбедности реално војска“.
Према његовим речима, било какве промене у том смеру требало би да буду урађене преко устава.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг саопштио је у среду приштинским властима озбиљну забринутост Алијансе због предложене трансформације косовских снага безбедности у оружане снаге.
„Данас сам причао са (косовским председником) Хашимом Тачијем и (премијером) Исом Мустафом како би им пренео озбиљну забринутост савезника НАТО-а због недавних предлога косовских власти за трансформацију косовских безбедносних снага у оружане снаге, без промене Устава“, навео је Столтенберг.
Јасно им је, казао је, ставио до знања да унилатерални кораци попут ових нису од помоћи и затражио од косовских власти да остану у блиском контакту са Београдом.
Столтенберг је, како преноси портал „Јуропијен вестерн Балканс“, додао да је последњих година НАТО подржао развој косовских снага као професионалних и све више мултиетничких снага.
„Структура, мандат и мисија КСБ су у надлежности локалних косовских институција у складу са њиховим уставним правом. Ипак, уколико се мандат косовских снага сада развије како је предложено, НАТО ће морати да поново размотри ниво своје посвећености, посебно у погледу изградње капацитета. То сам јасно ставио до знања током моје посете Косову у фебруару и поновио у телефонским разговорима које сам имао данас“, истакао је Столтенберг.