Први дан дводневног скупа јуче је завршен, како то оцењује „Политико“, „драматичним одрицањем од одговорности„ у којем се каже да је „Европски савет расправљао о приложеном документу и да га је подржало 27 држава чланица Савета, али да није било консензуса, из разлога невезаних за његову садржину“.
У тексту се уз саопштење напомиње да „кад је реч о упућивању на Европски савет, у приложеном документу не би требало подразумевати формално одобрење Европског савета као институције“.
Разлози за ово неформално саопштење је, наводи портал, протестни потез пољске премијерке Беате Шидло која је одбила да подржи заједничке закључке и на конференцији за новинаре истакла да ће тиме учинити акције Савета „неважећим“.
Званичници ЕУ су, међутим, нагласили да су акције које предузме Европски савет у складу са споразумима и законима ЕУ, као што је реизбор Доналда Туска на чело Савета, и даље важећи, с обзиром на то да је за Тусков реизбор била потребна само квалификована већина, а не једногласно одобрење.
Док су неки званичници омаловажили одлуку Пољске да блокира закључке, Шидлоова је истакла да њена земља користи своја законска права као равноправна чланица ЕУ.
Објављивање неформалних закључака није без преседана, напомиње портал „Политико“, подсећајући да су и на самиту у Братислави у септембру лидери објавили неформалне закључке јер британска премијерка Тереза Меј није присуствовала том скупу.
Саопштење на крају самита који се јуче и данас одржава у Бриселу, а које мора да буде једногласно усвојен да би ступио на снагу, требало је, како је планирано, да садржи закључке преговора ЕУ о економији, миграцијама и нестабилности на Балкану, као и о Тусковом реизбору.
Шидлоова је блокирала заједничке закључке самита из протеста што је Туск јуче поново изабран за председника Европског савета упркос противљењу Варшаве, истакавши да његов реизбор представља „веома опасан преседан“.
АФП је оценио да би такав потез Пољске могао да зада ударац напорима ЕУ да унапреди јединство Уније након изласка Британије из њеног састава.
Десничарска влада Пољске оптужила је своје колеге у ЕУ да су игнорисали њено противљење обнови мандата Туска, бившег премијера Пољске кога је његова држава напала због наводног мешања у домаћу политику.